Error in progress
ساعت داخلي بدن را کوک کنيد
 
 
 
بنر ویــژه

ساعت داخلي بدن را کوک کنيد

ساعت داخلي بدن را کوک کنيدبدن ما يک ساعت داخلي دارد که توسط مغز تنظيم مي شود. نقش اين ساعت داخلي، تنظيم زمان خواب و بيداري شماست. عامل اصلي که اين ساعت دروني را تنظيم مي کند، نور و روشنايي است.

استراحت اگر به ميزان کافي باشد، باعث بهبود فعاليت هاي روزانه مي شود و اگر از حد تعادل خارج شود علاوه بر تاثير منفي روي کارها، بر سلامت شما هم نقش مخربي خواهد داشت.

چرا بايد بخوابيم؟

خوابيدن براي بيشتر افراد مانند چراغ روشن يا خاموش مي ماند، اما مغز مي تواند در آن زمان بيدار يا خواب باشد.

هنگام خواب تغييرات پيچيده اي در مغز رخ مي دهد. اين تغييرات را مي توان با نوار مغزي مشاهده کرد. در نوار مغزي، فعاليت الکتريکي مغز و امواج مغزي ثبت مي شوند.

علاوه بر تغييراتي که در فعاليت مغز هنگام خواب رخ مي دهد، ضربان قلب حدود 10 ضربه در دقيقه کاهش مي يابد، درجه حرارت بدن يک تا يک و نيم درجه کم مي شود و حس و حرکت بدن کاهش مي يابد.

آيا تا به حال به اين فکر کرده ايد که چرا ما به خوابيدن و استراحت کردن نيازمنديم؟

توضيحات متفاوتي براي اين موضوع وجود دارد، مانند ذخيره انرژي جهت فعاليت هاي روزمره، تنظيم احساسات، تجزيه و تحليل اطلاعات و طبقه بندي حافظه.

البته به جاي اينکه به دنبال يک علت کلي براي خوابيدن بگرديم، بهتر است تاثير آن را بر هر يک از سطوح سازمان هاي زيستي مورد بررسي قرار دهيم.در سطح کل موجود زنده، اولين عملکرد خواب مي تواند تنظيم فعاليت عصبي خودکار مانند ضربان قلب باشد. اختلالات خواب اغلب با اختلال عملکرد سيستم عصبي خودکار مانند ضربان قلب نامنظم همراه است.

در سطح مغز، خوابيدن باعث طبقه بندي حافظه، با کمک کاهش ميزان تبادل اطلاعات در سيستم عصبي مرکزي مي شود، هرچند طبقه بندي حافظه هنگام بيداري نيز صورت مي گيرد.

در سطح سلول عصبي، خواب تحريک سلول هاي عصبي را تغيير داده و زمان پيام رساني آنها را به گونه اي تغيير مي دهد که از تحريک بيش از اندازه سلول هاي عصبي جلوگيري مي کند.

يکي از نقش هاي خواب که اغلب به آن توجه نمي شود، دوري از اجتماع است. به عنوان موجوداتي اجتماعي، ما به خواب نياز داريم تا قوانين و بينش هاي پيچيده زندگي اجتماعي را يکپارچه کنيم


ساعت داخلي بدن

بدن ما يک ساعت داخلي يا بيولوژيک دارد که توسط مغز تنظيم مي شود. عوامل مختلفي بر اين ساعت داخلي تاثير مي گذارند. نقش اين ساعت داخلي تنظيم زمان خواب و بيداري شماست. عامل کليدي که اين ساعت دروني را تنظيم مي کند نور و روشنايي است.

همه ما مي دانيم که خوابيدن در يک اتاق روشن دشوار است. علت اين است که نور، سلول هاي ويژه اي در شبکيه چشم را تحريک مي کند که نقش تنظيمي ساعت دروني را به عهده دارند و موجب هوشياري مي شوند.

حتي نور طبيعي اتاق در طي روز و نور صفحه نمايشگر رايانه مي تواند بر اين ساعت دروني تاثير بگذارد و ترشح هورمون ملاتونين که محرک خواب است را مهار کند.

مطالعات اخير معلوم کرده اند که کاهش نور هنگام عصر و استفاده از نورهايي با طيف آبي کمتر و طيف زرد بيشتر مي تواند به خوابيدن کمک کند.

اکثر ما هنگام تعطيلات بهتر به خواب مي رويم، چرا که در اين زمان خبري از ساعت زنگ دار و استرس سر کار رفتن نيست. اضطراب يعني خواب سبک تر و بيداري هاي بيشتر.

علاوه بر آن افزايش سن هم اثر قابل توجهي بر کيفيت خواب دارد. سالمندان نسبت به اثرات مخرب استرس يا کافئين (مثل قهوه) بر خواب آسيب پذيرترند. در اين افراد نوشيدن چاي يا قهوه هنگام عصر مي تواند موجب اختلال در خواب شود.جالب است بدانيد خواب شب با خواب روز متفاوت است. به عنوان مثال خواب شب موجب کاهش دماي بدن و افزايش غلظت ملاتونين مي شود، در حالي که وضعيت در خواب روز برعکس است.کساني که در شيفت شب کار مي کنند مجبورند در روز بخوابند. اين افراد اغلب از خواب روزانه نامناسبي هم برخوردارند و در درازمدت در معرض خطر بالاتري براي ابتلا به بيماري هاي قلبي‌عروقي و ديابت قرار دارند.
چقدر بخوابيم؟

يک نوزاد تازه متولد شده تا 18 ساعت در روز مي خوابد، در حالي که يک فرد ميانسال ممکن است خوابي معادل پنج ساعت داشته باشد.

اما حتما اين سوال براي خيلي ها مطرح شده است که چقدر بخوابيم و خواب سالم چند ساعت است؟

اگر بخواهيم به اين سوال جواب کوتاهي بدهيم بايد بگوييم که اين سوال، جوابي ندارد، چراکه نياز شما به خواب، به سن و جنسيت شما بستگي دارد و براي هر شخصي متفاوت است.

علاوه بر مدت خواب، ساختار خواب نيز در سنين مختلف متفاوت است.

در طول دوره نوجواني خواب سبک تر مي شود و به ساعات ديرتري منتقل مي شود.

با افزايش سن ميزان خواب کمتر شده و مدت زمان کمتري را در خواب عميق سپري مي کنيم. در همين حين، يادگيري مهارت هاي جديد دشوارتر مي شود.

يک سوال جالب اين است که آيا مي توان با جلوگيري از تغييرات خواب ناشي از افزايش سن، چالاکي مغز خود را حفظ کنيم؟

همان طور که گفتيم ميزان خواب در خانم ها و آقايان با يکديگر متفاوت است. خانم ها مدت بيشتري مي خوابند. همچنين خانم ها زودتر به رختخواب مي روند و صبح ها هم زودتر از آقايان از خواب بيدار مي شوند.

در دنياي مدرن، بيشتر ما براي بيدار شدن به ساعت هاي زنگدار وابسته ايم. البته اگر به حال خود هم رها شويم، به مرور از خواب بيدار مي شويم.

بيدار شدن از خواب توسط بخشي از هيپوتالاموس در مغز و از طريق کنترل هورمون ها تنظيم مي شود. از آنجا که بيدار شدن توسط سيستم دروني بدن به آهستگي صورت مي گيرد، امکان خواب ماندن وجود دارد.

قرار گرفتن در معرض نور تلفن همراه، تلويزيون و رايانه هنگام عصر باعث مي شود که صبح ها ديرتر از خواب بيدار شويم.

قرص هاي خواب آور مکانيسم خواب طبيعي را تقليد مي کنند. اين قرص ها بر پيام رسان هاي عصبي، گيرنده ها يا هورمون هايي چون ملاتونين تاثير مي گذارند. اکثر اين قرص ها بر خواب موثرند و مي توانند شما را به خواب ببرند، هر چند گاهي اوقات عوارضي هم بر جاي مي گذارند.


داروهاي جديدي در دست ساخت هستند تا تاثير مثبت بيشتر و تاثير منفي کمتري بر خواب داشته باشند.

هميشه گفته مي شود ما نسبت به گذشته، خوابمان کم شده است. نيم قرن پيش انسان ها به طور متوسط هشت ساعت در شب مي خوابيدند، در حالي که اکنون اين رقم به هفت ساعت کاهش يافته است.

البته شواهد اين مساله متقاعدکننده نيست، چراکه 50 سال قبل، دانشمندان علاقه اي به ساعات خواب هر شخص نداشتند، بنابراين ممکن است اين آمار آن طور که به نظر مي رسد صحيح نباشد.کم خوابي و پرخوابي مضر است

يک پنجم حوادث جاده اي با خستگي و خواب آلودگي مرتبط است.

کمبود خواب با چاقي و ديابت مرتبط است، چراکه کم خوابي موجب تخريب مکانيسم هاي مربوط به اشتها و افزايش گرسنگي مي شود.

يک مطالعه 17 ساله که روي بيش از 10 هزار نفر انجام شد معلوم کرد، وقتي ميزان خواب از هفت ساعت به پنج ساعت تقليل يابد، خطر مرگ به هر علتي 1.78 برابر بيشتر مي شود. مثلا خطر مرگ به علت بيماري هاي قلبي ـ عروقي 2.25 برابر افزايش مي يابد.

بد نيست بدانيد اين فقط کم خوابي نيست که مضر است، بلکه خواب بيش از اندازه نيز با خطر مرگ بيشتري نسبت به خواب کافي همراه است. پس هميشه تعادل را رعايت کنيد.

دقت داشته باشيد که کم خوابي يا پرخوابي مي تواند ناشي از بيماري هاي زمينه اي، بخصوص بيماري هاي روحي ـ رواني مانند افسردگي باشد. بنابراين بد نيست قبل از مصرف خودسرانه داروها با پزشک مشورت کنيد.‬مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  دوشنبه 28 اسفند 1396
بروز رساني :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: ساعت داخلي بدن را کوک کنيد
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1398.10.21تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1398.09.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
1397.12.20اصفهانمجموعه نمايشگاهي روايت محرم 42000 تومان
اين مجموعه پوستر هاي با موضوع تبيين ايام محرم سال ۶۱ هجري قمري نموده است و در اندازه A3 و تعداد 12 عدد است .هيئات مذهبي - کانون فرهنگي و هنري ...
1397.10.05تهرانبانک کتاب آروين فروش کتاب هاي گاج خيلي سبز قلم چي مهروماه گل واژه کاگو الگوتخفیف یلدایی
جهت خريد و سفارش کتاب هاي درسي ، کمک درسي ، کنکوري ، با ما در ارتباط باشيد : 66573030 - 09384715090 سريعترين و قويترين مرکز ارسال کتاب ايران کتاب ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.