بنر ویــژه

بهترين و بدترين مواد غذايي براي معده و گوارش

بهترين و بدترين مواد غذايي براي معده و گوارش


اگر چه ذرت غني از فيبر است ، اما شامل سلولز هم مي باشد که يک نوع فيبر است که انسان به راحتي نمي تواند آنرا دفع کند.

مواد غذايي خود را عاقلانه انتخاب کنيد
در تئوري ، اين طور به نظر مي رسد که شما قادر به هضم تمام مواد غذايي هستيد که مي خوريد اما تغييرات در آماده سازي مواد غذايي و مراحلي که اين مواد غذايي در بدن طي مي کنند اين گونه نمي گويد و در يک کلام اين بدين معناست که معده ي ما هميشه و حتما نسبت به چيزهاي خوب و بدي که مي خوريم از خود واکنش نشان مي دهد.

پس بهتر است از خوردن يکسري مواد غذايي مضر اجتناب کنبم. اما ، خوشبختانه ، طبيعت هميشه براي ماغذاهايي را توليد کرده است که مي توانند هضم و گوارش را در بدن ما تسکين دهند و ما هم در اينجا يک راهنما از مواد غذايي خوب و بد را برايتان آورده ايم که با بهره گيري و توجه به آنها به حفظ سلامت سيستم بدني خود کمک خواهيد کرد.

بهترين : موز
موز کمک به بازگرداندن عملکرد روده به حالت طبيعي مي کند ، به خصوص اگر شما اسهال داشته باشيد .
هم چنين الکتروليت و پتاسيمي را که ممکن است بدنتان به علت مدفوع زياد از دست داده باشد به بدن بازمي گرداند. اين ميوه همچنين داراي مقدار زيادي فيبر براي کمک به هضم غذاست .
بهترين : ماست
شما بايد باکتري هاي سالم موجود در دستگاه گوارش خود را که به شما در هضم غذا کمک مي کنند را افزايش دهيد و ماست حاوي برخي از انواع اين باکتري هاي سالم است. ( اما نه همه ي ماست ها بلکه بايد تاريخ مصرف آنها چک شود )
دکتر مک کاشلند ، متخصص گوارش در دانشگاه مرکز پزشکي نبراسکا در اوماها مي گويد : ماست داراي باکتري هايي است ، که باعث بازگرداندن مجدد واکنش هاي طبيعي دستگاه گوارش مي شود.
بهترين : کيمچي
کيمچي غذاي مورد علاقه کره اي ها مي باشد که معمولا با کلم، تربچه، پياز همراه با مقدار زيادي از ادويه جات وترشي جات درست مي شود. ماده غذايي اصلي آن کلم است ، که به ترويج و رشد باکتريهاي سالم در روده بزرگ کمک مي کند.
هم چنين کلم نوعي فيبردارد که هضم نمي شود و به از بين بردن ضايعات و نگه داشتن حرکات روده به ،صورت منظم ، کمک مي کند. اندرسون مي گويد: کلم رنده شده وآب پز با سرکه به همين دلايل مشابه بسيار خوب و مفيد مي باشد.
اين غذا مي تواند تند باشد ، و به همين خاطر براي کساني که غذاهاي ادويه دار ، موجب تشديد مشکلات گوارشي آنها مي شود مناسب نمي باشد.
بهترين : گوشت مرغ و ماهي
اگر مايل به خوردن غذاهاي گوشتي هستيد بهتر است به سمت خوردن گوشت مرغ و ماهي برويد به جاي اينکه سراغ انواع گوشت هاي کبابي برويد.
اندرسون مي گويد : گوشت قرمز باعث چاقي مي شود . بدن شما مي تواند مسئوليت رسيدگي به خوردن گوشت هاي بدون چربي مانند ماهي و مرغ را انجام دهد اما در مقابل گوشت قرمز اين گونه نمي باشد.
و گوشت هاي بدون چربي و انواع ماهي ها خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش مي دهند چرا که مانند گوشت قرمز چربي بالايي ندارند.
بهترين : غلات سبوس دار
غلات کامل مانند نان کامل گندم ، جو و برنج قهوه اي ، منبع خوبي از فيبر هستند ، که کمک زيادي در هضم و گوارش مي کنند.
اندرسون مي گويد: اگر يک چيز است که آمريکا فاقد آن است آن هم فيبر است .ما 20 تا 30 گرم در روز نياز به فيبر داريم که در آمريکا تنها 12 گرم از آن تامين مي شود .
فيبر همچنين مي تواند به شما کمک کند تا کلسترول بدنتان را پائين بياوريد ، و از نفخ ، گاز و ساير مشکلات مربوط به معده هم جلوگيري مي کند. غلات گندم تنها براي کساني که مبتلا به بيماري سلياک هستند مضر مي باشد.
بهترين : زنجبيل
هزاران سال است که اين ادويه به عنوان يک راه حل بسيار مناسب براي از بين بردن حالت تهوع، استفراغ ، نفخ هاي صبحگاهي ، ، از دست دادن اشتها ، و قولنج مي باشد.
اما بهتر است که آن را در حد اعتدال مصرف کنيد چرا که مصرف زياد زنجبيل مي تواند نتيجه معکوس داشته باشد و خوردن بيشتر از 2 تا 4 گرم در روز از آن باعث سوزش سر دل مي شود.
بدترين : توت
توت براي سلامتي شما خوب است ، اما آنهايي که دانه هاي کوچک دارند مي توانند براي افرادي که بيماري ديورتيکوليت ( بيماري مربوط به روده ) دارند مشکل ساز باشد و باعث شود که مشکلاتي را براي ملتهب شدن و آلوده شدن روده بزرگ فراهم کند.
دکتر مک کاشلند مي گويد : اين که خوردن دانه ها خطر ابتلا به عفونت را در برخواهند داشت تنها يک نظريه است و در تئوري آمده اما در مطالعات انجام شده هرگز به اثبات نرسيده است .اما اگر شما دقت کنيد متوجه خواهيد شد که خوردن دانه هايي ، از جمله دانه هاي آفتابگردان يا کدو ، باعث تحريک روده خواهند شد.
بدترين : فلفل قرمز
اين يکي از اصلي ترين مواد غذايي تند است که مي تواند مري را تحريک کرده و منجر به درد سوزش سر دل شود .
دکتر مک کاشلند مي گويد : خوردن فلفل قرمز مي تواند يک مشکل بزرگ را براي افراد مبتلا به سندرم روده و يا کساني که در حال حاضر از سوزش سر دل حتي به صورت مزمن رنج مي برند فراهم سازد .
بدترين: فراورده هاي لبني
شما نياز به کلسيم در رژيم غذايي خود داريد ، و راحتترين راه براي تامين آن خوردن محصولات لبني مانند شير و پنير است. اما خوردن آن مي تواند به اسهال ، گاز و نفخ شکم و گرفتگي عضلات کمک کند.
هم چنين عدم تحمل لاکتوز، يک مشکل شايعي است که اين روزها براي افراد رخ مي دهد و زماني که به اندازه کافي نتوان لاکتوز بدن را تامين کنند ، مواد لبني آنزيمي دارند که موجب شکسته شدن لاکتوز ( قند موجود در شير ) مي شود . بيماري سلياک ، بيماري کروهن و شيمي درماني مي تواند به روده آسيب برساند و همچنين مي تواند منجر به عدم تحمل لاکتوز شود.
اگر مشکل عدم تحمل لاکتوز داريد ، بايد حتما از خوردن فراورده هاي لبني اجتناب کنيد.
بدترين : شکلات
يک مطالعه در سال 2005 نشان داده که شکلات ممکن است در افراد مبتلا به سندرم روده يا يبوست مزمن تحريک کننده باشد.
اما براي افرادي که به خوردن شير آلرژي دارند مواد موجود در شکلات مي تواند جاي شير را براي آنها بگيرد.هم چنين کافئين موجود در شکلات مي تواند گرفتگي عضلات، نفخ و اسهال را تحريک کند.
بدترين: قهوه ، چاي ، نوشابه
اندرسون مي گويد :قهوه ، چاي، نوشيدني هاي گازدار نه تنها باعث افزايش اسيد معده مي شوند ، بلکه مي تواند به عنوان ديورتيک عمل کرده و منجر به اسهال و گرفتگي عضلات شود .
نوشيدنيهاي کافئين دار مي تواند يک مشکل خاص، به ويژه براي افرادي که مبتلا به بيماري ريفلاکس معده به مري هستند شود.
بدترين : ذرت
اگر چه ذرت غني از فيبر است ، اما شامل سلولز هم مي باشد که يک نوع فيبر است که انسان به راحتي نمي تواند آنرا دفع کند. به دليل آنکه ما فاقد آنزيم هاي لازم در بدن براي انجام اين دفع هستيم.
گذشتگان ما که دندان هاي قوي تري داشته اند بهتر مي توانستند اين ماده غذايي را در بدن هضم کنند. اما اين را بدانيد که حتي اگر شما به اندازه ي کافي هم آن را بجويد بازهم خوردن ذرت منجر به نفخ معده و درد شکم خواهد شد.
بدترين : مشروبات الکلي
اگرچه الکل باعث ريلکس شدن بدن مي شود، اما متاسفانه ، باعث شل شدن اسفنکتر مري هم مي شود که اين امر مي تواند منجر به رفلکس اسيد و يا سوزش سردل شود.
اندرسون مي گويد : نوشيدن الکل موجب التهاب آنزيم هاي خاص و جلوگيري از جذب مواد مغذي در بدن مي شود. استفاده زياد از الکل مي تواند باعث اسهال و گرفتگي عضلات شود.
بدترين: چربي بالا و مواد غذايي سرخ شده
اندرسون مي گويد : مواد غذايي چرب و سرخ شده مي توانند منجربه آسيب رساندن به معده و هم چنين رفلکس اسيد و سوزش سردل شوند.
مواد غذايي پر چرب همچنين مي تواند در رنگ مدفوع تغييراتي را ايجاد کند و منجر پديده اي به نام استئاتوره شود، که اساسا باعث ايجاد بيش از حد چربي در مدفوع مي شود. بسياري از افراد مبتلا به سندرم روده بايد از خوردن غذاها داراي چربي بالا اجتناب کنند .خوردن مواد غذايي از جمله کره و خامه ، مي توانند باعث افزايش مشکلات گوارشي شوند.‬مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  دوشنبه 28 اسفند 1396
بروز رساني :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: بهترين و بدترين مواد غذايي براي معده و گوارش
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.