بنر ویــژه

قارچ هاي پوستي و راه درمان آنها:

قارچ هاي پوستي و راه درمان آنها:

قارچ ها جزء نباتات يا گياهان پست هستند ولي تاکنون ساختماني شبيه به ريشه، ساقه، برگ، گل و دستگاه آوندي يا کلروفيل (سبزينه) در آنها ديده نشده است. اين موجودات گياهي، تک سلولي يا چند سلولي هستند و به علت نداشتن کلروفيل، قادر به سنتز گلوکز و تأمين غذاي خود نيستند، اجباراً به صورت انگلي روي پوست، ناخن و موي انسان و حيوانات زندگي کرده و از ماده کرآتين آنان (ماده غذايي آماده) تغذيه مي کنند. اين قارچ ها مي توانند غير بيماري زا و يا بيماري زا باشند و در تمام کره خاکي وجود دارند. قارچ هاي بيماري زا مي توانند در سطح پوست و مو و ناخن زندگي کرده علائم باليني ايجاد کنند که به آنها قارچ هاي سطحي گويند. بعضي از انواع آنها از طريق پوست و يا استنشاق از مسير ريه ها و گردش خود به بافت هاي عمقي رفته و ايجاد بيماري مي کنند که به آنان قارچ هاي عمقي گويند.


قارچ هاي سطحي:
مورد بحث ما قارچ هاي سطحي است که در روي پوست، مو و ناخن اکثر افراد قرار مي گيرند ولي همه آنها ايجاد بيماري نمي کنند. براي اين که فردي به ضايعات قارچي مبتلا شود بايد شرايط ابتلا در او فراهم شود.


عوامل بيماري:
مهمترين علت ابتلا به قارچ، عدم رعايت بهداشت است ؛ زيرا مواد شوينده مانند صابون ها و شامپوها تمامي شرايط زيستي براي قارچ ها را از بين مي برند؛ لذا افرادي که استحمام مرتب نداشته باشند و ضمن فعاليت هاي شغلي و يا ورزشي دچار تعريق شوند، امکان ابتلا به اين قارچ ها را پيدا مي کنند.

عامل ديگر براي ابتلا به قارچ هاي بيماري زا کاهش قدرت دفاعي بدن است. افرادي که بيماري هاي ضعيف کننده و مزمن دارند مانند افراد مبتلا به کم خوني، بيماري قند، مبتلايان به سرطان ها، ايدز مصرف طولاني مدت داروهاي مضعف سيستم ايمني مانند داروهاي کورتوني و از اين قبيل با کوچکترين غفلت از بهداشت شخصي ممکن است به بيماري هاي قارچي پوست، مو و يا ناخن ها مبتلا شود. لذا پزشک معالج علاوه بر درمان هاي اختصاصي ضد قارچ، بايد بيماري زمينه اي بيمار را با همکاري متخصص مربوطه معالجه کند وگرنه به طور مکرر بيماري قارچي حتي با مصرف داروهاي مناسب ضد قارچي بعد از مدتي عود مي کند. انسان سالم ممکن است که از طريق تماس مستقيم با انسان آلوده، حيوان آلوده و يا خاک مبتلا شود.


قارچ کچلي:
اصطلاحاً به بيماري هاي قارچي بيماري زا، کچلي گويند که برحسب اين که کدام قسمت پوست، مو يا ناخن را گرفتار کند به کچلي سر، کچلي بدن، کچلي کشاله ران، کچلي دست، کچلي پا، کچلي ناخن و کچلي ريش طبقه بندي مي شوند.

علائم باليني تمامي کچلي ها تقريباً شبيه هم بوده و توسط پزشکان به آساني قابل تشخيص است و در موارد مشکوک با نمونه برداري از محل مشکوک و رنگ آميزي مناسب، ضايعات قارچي را در زير ميکروسکوپ ، تشخيص قطعي داده و چنانچه بلافاصله درمان دارويي مناسب انجام شود، بدون باقيماندن آثار بيماري، بهبودي حاصل مي شود.

ضايعات پوست و مو به صورت زمينه قرمز مي باشد که به دليل ايجاد التهاب است و در مواردي پوسته هايي روي آنها ديده مي شود که اغلب از حاشيه گسترش يافته و از مرکز بهبود مي يابند و شبيه حلقه مي شوند. اين ضايعات اغلب خارش خفيف دارند و در نواحي مودار چنانچه درمان به تأخير افتد ممکن است ريشه موها گرفتار شود و حتي پس از درمان، موها رويش مجدد پيدا نکنند و طاسي دائمي ايجاد شود. بعد از تماس فرد سالم با انسان يا حيوان يا خاک آلوده بلافاصله علائم بيماري ظاهر نمي شود، برحسب نوع قارچ و محل ضايعه، دوره ي مخفي يک تا هشت هفته بايد طي شود. در موها علاوه بر زمينه قرمز و پوسته دار شدن، شکستگي ساقه موها هم به وجود مي آيد و چنانچه با يک موچين مو را بکشيم به آساني کنده مي شود.

کچلي ها با منشأ حيواني (مثلاً در قصاب ها و دامداران) اغلب زمينه التهاب و تورم و ترشح دارند و امکان طاسي دائمي در آنها بيشتر از منشأ انساني يا خاکي است. در مواردي ممکن است علائم باليني با بعضي بيماري هاي پوست و موي غير قارچي اشتباه شود که در اين صورت با نمونه برداري و آزمايش در آزمايشگاه به آساني مي توان بيماري قارچي را تشخيص داد.


به غير از درمان هاي دارويي، رعايت نکات زير جهت دستيابي به نتايج صد درصد، بخصوص در مواقعي که درمان هاي دسته جمعي (در مدارس، يا سربازخانه ها) صورت مي گيرد، ضروري است:


• کوتاه کردن موي سر در آغاز، وسط و ختم مرحله درمان در تمام افراد مذکر، و بانوان کمتر از 12 سال؛

• استفاده از داروهاي ضد قارچ موضعي مانند الکل 5 درصد يا تنتوريد؛

• پوشاندن سر با کلاه يا روسري جهت ممانعت از پخش قارچ در محيط اطراف بيماران در ضمن درمان؛

• جوشاندن البسه و ملحفه جهت ممانعت از برگشت بيماري؛

• درمان توأم بيمار و همسر وي در مواردي که قارچ کشاله ران در متأهلين باشد؛

• خشک نگاهداشتن موضع و پرهيز از رطوبت مداوم در موارد قارچ هاي لاي انگشتان پا، زير بغل، کشاله ران و گردن. به بيماران توصيه مي شود که ضمن استحمام مداوم و روزانه، بعد از حمام بلافاصله با پارچه يا حوله تميزي تمام پوست و موي بدن خصوصاً چين ها را خشک کنند؛

• در صورت تشخيص بيماري هاي زمينه اي مانند کم خوني و بيماري قند و غيره با همکاري متخصص مربوطه علاوه بر درمان ضد قارچ، بيماري زمينه اي را درمان، يا حداقل کنترل کنند.


درمان:
خوشبختانه داروهاي متعدد و مؤثري در دو دهه اخير وارد بازار دارويي ايران شده است. نکته مهم در درمان اين است که يکي دو هفته بعد از مصرف داروهاي خوراکي علائم باليني بسيار کاهش يافته و يا ضايعه به ظاهر بهبود مي يابد. اما چنانچه مدتي که پزشک توصيه کرده دارو مصرف نشود بعد از قطع دارو ضايعه بر مي گردد و بيماري عود مي کند، لذا بسيار مهم است که درمان کافي انجام شود. مدت درمان ضايعات قارچي بدن حدود 6 – 4 هفته، سر حدود 2 ماه و ناخن 6-3 ماه مي باشد که ممکن است برحسب نوع دارو، روزانه يا هفتگي يا حتي يک هفته در ماه توسط پزشک تجويز شود. نوعي ضايعه قارچي پوست به نام «تيناورسيکالر» وجود دارد که جزو کچلي ها محسوب نمي شود؛ زيرا حتي در صورت عدم درمان آثاري از خود به جا نمي گذارد و بيشتر در پوست نوجوانان و جوانان که تعريق زياد دارند، و در آب و هواي گرم و مرطوب ديده مي شود و عامل آن قارچ ملا سزيا فورفورا مي باشد. اين نوع قارچ به رنگ هاي روشن يا تيره در نواحي پوشيده مانند سينه، شکم، بازوها و پشت ديده مي شود و در کودکان ممکن است در گردن و صورت هم ديده شود که با استحمام ، موقتاً رنگ آن کاهش يافته مجدداً تيره مي شود. قارچ تناورسيکولر با وجود استحمام مداوم و مصرف داروهاي تجويزي، به علت داشتن استعداد فردي براي ابتلا، احتمال دارد که بعد از درمان کامل، ضايعات مجدداً عود نمايد. استحمام مستمر روزانه و استفاده از شامپو و صابون هاي طبي براي اين گونه بيماران توصيه مي شود.


فاکتورهاي بروز عفونت هاي قارچي:
استفاده از آنتي بيوتيکها :

آنتي بيوتيک ها در درمان عفونت هاي مختلف باکتريايي مورد استفاده قرار ميگيرند. اين داروها مي توانند تعدادي از باکتري هاي مفيد بدن را کاهش دهند . هنگامي که تعداد آنها کاهش يابد ، قارچ ها فرصتي براي رشد پيدا ميکنند.
استفاده از کورتيکواستروئيدها :

کورتيکواستروئيدها به منظور کاهش التهاب و تعدادي از اختلالات پوستي مورد استفاده قرار ميگيرند . گاهي اوقات اين داروها پاسخ ايمني بدن را کاهش ميدهند و شرايط مساعدي براي رشد قارچها ايجاد ميکنند.
بيماريها :

بيماريهايي مانند ديابت و برخي از انواع سرطان ، باعث ميشوند که شخص در معرض عفونت هاي قارچي قرار گيرد.


نقص درسيستم ايمني بدن :

به علت شيمي درماني و يا بروز سندرم اکتسابي نقص ايمني و يا مواردي ديگر ، سيستم ايمني بدن ممکن است دچار ضعف گردد و اين عوارض فرصتي براي رشد قارچها پديد مياورند.
عوامل محيطي :

قارچها براي رشد و تکثيرخود به حرارت و رطوبت نياز دارند . عفونت قارچي در انسان معمولا در نواحي مرطوب بدن رخ ميدهد . کفش و لباس به عرق نشسته و مشاغلي‌ كه‌ با گرما و رطوبت‌ سر و كار دارند موجب افزايش احتمال رشد عفونت هاي قارچي مي شوند
. وراثت :

برخي از افراد داراي زمينه ژنتيکي نسبت به عفونت هاي قارچي دارند

تشخيص:
تشخيص بر اساس ظاهر پوست ، مو و ناخن صورت مي گيرد و نمونه برداري از تکه هاي پوست ، مو و ناخن و يا ترشحات دهاني و واژني براي کشت يا آزمايش ميکروسکوپي لارم ميباشد.

مواردي در ارتباط با معالجه و پيشگيري عفونت هاي قارچي پوست:
ضعف در سيستم ايمني بدن ، استفاده از آنتي بيوتيک و کورتيکواستروئيد و بيماريهايي مانند ديابت عوامل مستعد کننده براي عفونت هاي قارچي مي باشند .

هنگام درمان عفونت هاي قارچي ، لازم است استعمال کورتيکواستروئيدها و يا آنتي بيوتيک ها قطع گردند و ديابت را تحت کنترل نگه داشت . به منظور تاثير مساعد داروهاي ضد قارچ ، سيستم ايمني تضعيف شده بايد تقويت گردد و بدن را بايد خشک نگه داشت . عفونت هاي قارچي پوست با کرمها و داروهاي ضد قارچ درمان مي شوند.


در درمان کچلي کشاله ران ، داروهاي ضد قارچ خوراکي مانند گريزئوفولوين ، تربينافين ويا ايتراکونازول مي توان استعمال نمود و همچنين ميتوان کرمهاي ضد قارچ بکار برد.


. در درمان کچلي سر ، داروي خوراکي گريزئوفولوين اثر مساعدي دارد
. در درمان کچلي پا از داروهاي ضد قارچ خوراکي استفاده ميشود
در درمان کچلي بدن از داروهاي موضعي ضد قارچ مانند کلوتريمازول وميکونازول و داروهاي خوراکي ضد قارچ ميتوان استفاده کرد.
در درمان کانديديازيس (نوع شايع آن : برفک شيرخواران ونوزادان) – ميتوان از داروهاي ضد کانديدا مانند نيستاتين بکار برد.


. در درمان ينئا ورسيکالر ( کچلي رنگارنگ) مي توان شامپوها و يا لوسيونهاي ضد قارچ استقاده کرد


. در دوره دارويي همه لباسها و حوله هاي در تماس با ضايعات پوستي بايد شسته شود
. در دوره دارويي براي جلوگيري از پخش قارچ ، سر با كلاه يا روسري پوشانده شود


. گاهي تعريق زياد باعث تشديد بيماري قارچي مي‌شود . در آن صورت ميتوان از مواد ضد تعرق استفاده کرد تزريق موضعي سم بوتاک نيز ميتواند موجب کاهش تعرق گردد و قطع کردن اعصاب موضعي روش ديگري براي کاهش تعرق است.


.قارچ ها براي رشد به رطوبت نياز دارند و لاي انگشتان يا گوشه هاي ناخن ها محيط خوبي براي رشد آنهاست لذا خشک نگه داشتن اين نواحي الزامي است . در ضمن محيط کاري مرطوب نيز ميتواند عارضه را شدت دهد
قبل از دوره استعمال داروي موضعي در صورت مشاهده ضايعات متورم و ترشح دار ، ميتوان از کمپرس آب نمک (يک قاشق چايخوري نمک در يک استکان آب) استفاده کرد.


. در صورت عفونت پوستي ناخنها ، آنها را بايد کوتاه نگه داشت
در زمان محو علائم بايد بخاطر داشت که مواد شوينده چنان صابون و شامپو شرايط زيستي براي قارچ ها را نابود ميکنند.


در صورت عفونت پوستي ناحيه سر ، مو ها را همه روزه بايد شست و خشک نمود . لازم است مو ها را کوتاه نگه داشت و نترا شيد.


. درمان بيمار و ديگر اعضاي آلوده خانواده بايد توأم صورت گيرد
. مصرف ويتامين و يا مکملهاي غذايي در صورت کم خوني لازم است
در دوره بعد از معالجه بايد در نظر داشت که کفش نامناسب ، تعريق زياد، محيط گرم ، خوب خشک نکردن بدن پس از شنا يا استحمام و جوراب تنگ در ايجاد و يا عود عارضه قارچي موثر هستند.


در صورت عفونت پوستي ريش، نبايد ريش را با تيغ تراشيد . و در صورتي که خيلي لازم باشد ، ميتوان از دستگاه ريش تراش استفاده کرد.
بيمار بعد از دوره دارويي نياز به معاينه مجدد دارد.داروهاي ضد قارچ ، مکانيزم اثر آنها و همچنين عوارض دارويي اين داروها:نام دارو

مکانيسم عمل

مکانيسم مقاومت

عوارض

نکات باليني

آمفوتريسين B

اتصال به ارگوسترول غشا و ايجاد porin(منفذ) در آن.

کاهش تعداد يا تغيير ساختماني در ارگوسترول غشا.

سندرم shake & bake به صورت تب و لرز و افت فشار خون. سميت کليوي به صورت اسيدوز توبولي و هيپومنيزيمي و هيپوکالمي و کاهش اريتروپوييتين و آنمي. تشنج در صورت تزريق داخل نخاعي.

قابل دياليز نيست.

فلوسيتوزين(۵-FC)

ابتدا توسط پرمئاز قارچ وارد قارچ مي شود و بعد توسط دآميناز به ۵-FC تبديل مي شود و بعد سنتز اسيد نوکلئيک را مهار مي کند.

کاهش فعاليت پرمئاز و دآميناز.

سميت مغز استخوان که برگشت پذير است. آلوپسي.

-

آزولها

مهار ارگوسترول

کاهش حساسيت آنزيمهاي هدف

سميت کبدي. کتوکونازول مهار آنزيم کبدي و افزايش غلظت ساير داروها و مهار سنتز هورمونهاي استروئيدي و در نتيجه ژنيکوماستي يا اختلال قاعدگي مي دهد.

در بين آزولها فقط فلوکونازول به CNS نفوذ مي کند و از راه ادرار دفع مي شود.

گريزيوفولوين

با يک مکانيسم وابسته به انرژي وارد قارچ مي شود و عمل ميکروتوبول را مهار مي کند.

کاهش انتقال وابسته به انرژي.

آشفتگي فکري، حساسيت به نور و افزايش متابوليسم وارفارين.

فقط بر درماتوفيتها موثر است. با غذا جذب آن بهتر مي شود. وارد طبقه شاخي پوست(کراتين) مي شود.

تربينافين

مهار آنزيم اسکوالن اپوکسيداز و در نتيجه تجمع اسکوالن که مهار سنتز ارگوسترول مي دهد.

-

اختلال چشايي

وارد طبقه شاخي پوست(کراتين) مي شود.

نيستاتين

مثل آمفوتريسين فقط موضعي اثر دارد.مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  دوشنبه 28 اسفند 1396
بروز رساني :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: قارچ هاي پوستي و راه درمان آنها:
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.