بنر ویــژه

سردي دست يا پا

سردي دست يا پا
در دست گرفتن يک قوطي نوشيدني سرد يا پا برهنه روي کاشي‌هاي خنک راه‌رفتن انگشتان دست يا پا را تا مغز استخوان سرد مي‌کند.ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنيم؟

ـ سردي دست يا پا مانع فعاليت‌هاي عادي مي‌شود.

ـ ورم و تغيير رنگ در انگشتان يا ورم مفاصل هم وجود دارد.

ـ زخمي بر روي انگشتان دست يا پا وجود دارد.

ـ سردي دست يا پا نشانه چيست؟

در دست گرفتن يک قوطي نوشيدني سرد يا پا برهنه روي کاشي‌هاي خنک راه‌رفتن انگشتان دست يا پا را تا مغز استخوان سرد مي‌کند. اما گاهي سردي دست يا پا به علت پائين بودن دماي محيط نيست. در برخي افراد تنش‌هاي هيجاني براي سردکردن آنها کافي است.

دست يا پاي حدود ۲ تا ۶ درصد افراد به سرما و تنش رواني حساس است. پزشکان اين حالت را به نام کاشف فرانسوي آن نشانگان رينو مي‌خوانند. در نشانگان رينو، کاهش دما يا افزايش تنش باعث تنگ‌تر شدن رگ‌هاي کوچک دست و پا شده و جريان خون در آنها را ضعيف مي‌کند. انگشتان سفيد و سپس کبود شده و کرخ و سرد مي‌شوند. وقتي آنها را گرم کنيد، با افزايش جريان خون قرمز شده و احساس گزگز مي‌کنند. اين حالت ممکن است از چند دقيقه تا ساعت‌ها طول بکشد.

۷۵ درصد مردم گرفتار نشانگان اوليه رينو ـ که شايع‌ترين نوع آن است ـ زنان زير ۴۰ سال هستند و دليل آن هم معلوم نيست. ممکن است ارتباطي با هورمون‌هاي زنانه داشته باشد که بر رگ‌هاي خوني تأثير مي‌گذارند. در هر مورد ناخوشي، رنگ پوست فرق مي‌کند، ممکن است کرختي و گزگز تنها علامت باشد، و بدتر يا بهتر شود. اين گرفتاري معمولاً با شروع يائسگي تشديد مي‌شود.

نشانگان ثانويه رينو ـ که کمتر شايع، ولي شديدتر است ـ معمولاً زنان بالاي ۴۰ سال و مردان را گرفتار مي‌کند. عوامل مؤثر بر رگ‌هاي خوني آن را شروع مي‌کنند. از جمله اين عوامل سيگار کشيدن، داروهاي ضد فشار خون، و بيماري‌هائي مثل التهاب شبه روماتيسمي مفاصل، لوپوس، و رسوب چربي در ديواره سرخرگ‌هاست. حرکات فرساينده مچ مثل ماشين‌نويسي و کار با مته برقي ممکن است استعداد ابتلا به نشانگان رينو را افزايش دهد.

در مبتلايان به اين نوع گرفتاري شديدتر است و هر زمستان بدتر مي‌شود. ممکن است فقط يک انگشت، دست، يا پا را گرفتار کند. نشانگان رينو مي‌تواند به زخم‌هاي پوستي يا آسيب بافتي منجر گردد.

ـ درمان سردي دست يا پا

دست‌ها را در آب گرم فرو بريد. اگر مشغول کار با چيزي سد هستيد ـ مثلاً مرغ منجمد تميز مي‌کنيد ـ گاه‌گاه دستتان را زير آب گرم ببريد تا رگ‌هاي خوني باز بمانند خون در آنها جريان داشته باشد.

دست‌هايتان را بچرخانيد. چرخاندن دست‌ها مانند يک آسياب بادي به‌مدت يک يا دو دقيقه به راندن خون به انگشتان کمک کرده و گرفتگي رگ‌ها را برطرف مي‌کند. در اين ورزش، آرنج، مچ، و انگشتان را صاف نگهداريد.

آب ميوه گرم بخوريد. وقتي دماي بدن پائين مي‌آيد، آب ميوه گرم حرارت بدن را فوراً بالا مي‌برد، چون قند آن انرژي آني را تأمين مي‌کند. اما قهوه داغ مناسب نيست، چون کافئين رگ‌ها را باز مي‌کند، اما اين گشادگي عملاً باعث از دست رفتن گرما شده و لرزيدن را بيشتر مي‌کند.

ماهي بخوريد. روغن ماهي با کم کردن انقباض رگ‌هاي خوني تأمين کننده خون انگشتان دست و پا علائم نشانگان اوليه رينو را آرام مي‌کند. در يک بررسي، در ۵ نفر از ۱۱ نفر مبتلا که به‌مدت سه ماه هر روز يک کپسول روغن ماهي مي‌خوردند، علائم بيماري به‌کلي از بين رفت. در مورد خوردن کپسول‌هاي روغن‌ ماهي با پزشک خود مشورت کنيد. خوردن روزانه انواع ماهي مي‌تواند از يخ‌ زدن انگشتانتان جلوگيري کند.

لباس مناسب بپوشيد. قرار گرفتن در معرض سرما نشانگان رينو را تشديد مي‌کند، چون خون از انتها به مرکز بدن منتقل مي‌شود. بدن را با پوشيدن لباس‌هاي گشاد گرم بپوشانيد تا بدن سرد نشود. لايه دروني لباس اگر ترکيب نخي و نايلني باشد بهتر است تا نخي خالص، چون تبخير عرق حاصل از لرز را آسان‌تر مي‌کند.

دست‌ها را بپوشانيد. تا ۵۵ درصد گرماي بدن از طريق دست‌ها خارج مي‌شود. پس محيط بيرون سرد مي‌شود، دست‌هايتان را بپوشانيد.

دستکش چهار انگشتي بپوشيد. کنار هم بودن انگشتان دست به گرم شدنشان کمک زيادي مي‌کند. پوشيدن دستکش چهار انگشتي بهتر از دستکش معمولي است.

جوراب گرم بپوشيد. اگر در روزهاي سرد بيرون از خانه هستيد، پوشيدن جوراب گرم از سرد شدن پاها جلوگيري مي‌کند. همراه داشتن کيسه‌هاي کوچک آب گرم که در فروشگاه‌هاي ورزشي و داروخانه‌ها موجود است فکر خوبي است مي‌توان آنها را در جيب، دستکش، چکمه يا حتي کفش گذاشت.

از دور فرماني استفاده کنيد. اگر رانندگي مي‌کنيد، در روزهاي سرد تماس دست با فرمان سرد اتومبيل باعث تخليه سريع خون از آنها مي‌شود. استفاده از دور فرماني آن را گرم نگاه مي‌دارد.

دستکش آشپزخانه بپوشيد. هنگام جستجوي داخل فريزر و برداشتن غذاي منجمد دستکش آشپزخانه به دست کنيد. حتي ليوان آب سرد را نيز با دستمالي به دست بگيريد يا از ليوان‌هاي دو جداره استفاده کنيد.

روي کاشي‌هاي سرد را بپوشانيد. اگر مدت طولاني روي بعضي کاشي‌هاي کف آشپزخانه يا اتاق مي‌ايستيد، روي آنها را با فرشي بپوشانيد.

دماي اتاق خواب را تنظيم کنيد. سوخت و ساز بدن در هنگام خواب آهسته مي‌شود و بالا نگاه‌داشتن دماي بدن در اين هنگام اهميت دارد. پوشيدن جوراب و حتي دستکش در هنگام خواب گرماي بيشتري را در بدن نگاه مي‌دارد.

سرخرگ‌ها را عادت دهيد. اين روش آموزش سرخرگ‌ها بسيار مؤثر است. اول در اتاقي با دماي متوسط ـ نه زياد گرم و نه زياد سرد ـ دست‌هايتان را پنج دقيقه در آب داغ بگذاريد. بعد حوله‌اي به دور آنها پيچيده و به محيط سردتري ـ مثل زير زمين يا حياط ـ برويد حالا حوله را باز کنيد و دست‌ها را به مدت ده دقيقه در ظرف آب داغ بگذاريد. سپس به اتاق اول برگرديد و دوباره دست‌ها را در آب داغ بگذاريد. اين کار را روزي سه تا شش دفعه انجام دهيد تا به ۵۰ بار برسد. تحقيقات نشان داده است که با اين کار دماي دست‌ها در محيط سرد تا ۷ درجه بالاتر باقي مي‌ماند. تأثير اين ورزش تا دو سال يا بيشتر ادامه دارد.مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  دوشنبه 28 اسفند 1396
بروز رساني :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: سردي دست يا پا
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.