بنر ویــژه

يک بسته چيپس در روز معادل 5 ليتر روغن در سال

يک بسته چيپس در روز معادل 5 ليتر روغن در سال

تحقيقات نشان مي دهد که خوردن يک بسته چيپس در روز شبيه نوشيدن پنج ليتر روغن مايع در سال است، حقيقت امر اين است که خوردن چيپس و در کل اسنک ها نه تنها موجب چاقي و بيماري هاي قلبي مي شود

بلکه مشکلات رشدي را براي جنين، بيش فعالي را در کودکان و سرطان را در بزرگسالان به همراه دارد.


شايد خوردن چيپس و در کل اسنک ها چندان هم هشدار دهنده نباشد اما اگر مصرف آنها به يک عادت تلقي شود، تبعات آن بسيار خطرناک است.

برخي از تحقيقات نشان مي دهد که يک سوم از کودکان بريتانيايي هر روز چيپس مي خورند و دو سوم ديگر چندين بار در يک هفته چيپس مصرف مي کنند.

در حقيقت در اين کشور سالانه شش ميليارد بسته چيپس مصرف مي شود به طوري که مردم هر سه دقيقه يک تن چيپس مي خوردند يا هرکس دست کم 100 بسته چيپس مي خورد.

خورد يک بسته چيپس در روز مي تواند معادل نوشيدن پنج ليتر روغن در سال باشد. نياز به گفتن نيست که اين اسنک ها علاوه بر چربي حاوي نمک و شکر هم هستند.

شايد باور تمام اين موارد منفي درباره بسته هايي با اشکال معصومانه و خنده دار در رنگ هاي روشن در فروشگاه ها خودنمايي مي کنند دشوار باشد اما حقيقت اين است که اين محصولات از نظر صنعتي طوري طراحي شده اند که ذائقه ما را تحريک کرده و به نقطه اعتياد مي رساند.

مايکل ماس نويسنده کتاب «نمک، شکر، چربي: چگونه بزرگان صنعت غذا ما را فريب مي دهند» اظهار داشته است که تحقيقاتش نشان مي دهد که چگونه شرکتهاي بزرگ توليد غذا، چگونه چيپس را از چيپس نسبتا هيجان انگيز دهه هفتاد به بمب هوشمند مغز ما تبديل کرده اند.

وي توضيح مي دهد، وقتي که يک چيپس در دهان خود مي گذاريد، مزه نمک بي درنگ شما را درگير مي کند. اين تأثيري است که در صنعت نمک به آن انفجار طعم گفته مي شود.

چيپس هاي مدرن نيز سرشار از چربي هايي هستند که اين صنعت به آن احساس دهاني مي گويد. اين موجب مي شود که تجربه خوردن چيپس هاي امروزي شبيه لذت گاز زدن به يک پنير چسبناک است. ما اين چربي را از طريق عصبي حس مي کنيم که به آن عصب سه قلو گفته مي شود، هرچه اين احساس دهاني بهتر باشد ما از خوردن چيپس لذت بيشتري مي بريم.

راز نهايي چيپس در تردي آن است. محققان دريافته اند که هرچه صداي خوردن چيپس بيشتر باشد، فرد از خوردن آن بيشتر لذت مي برد.

اعتيادآور بودن چيپس

مسئله اصلي اينجاست که چيپس ها به گونه اي طراحي شده اند که اعتيادآور باشند. اين محصول به قدري دقيق طراحي شده که سازنده نقطه شکستن آن هنگام گاز زدن را نيز به دقت برنامه ريزي کرده است. نکته بعدي نحوه انتخاب برچسب و نوشته هاي روي بسته براي اين نوع محصولات است که گويي به واقع از ميزان نکات منفي آن کم مي کند.

همه اين موارد مي تواند توضيح دهد که چرا همه ما اين همه به چيپس خوردن علاقمنديم اما بهاي خوردن اين اسنک چرب، شکردار و نمکين توسط سلامتي ما پرداخته مي شود.

مصرف بيش از حد اين مواد عامل افزايش خطر چاقي، فشار خون بالا، «ديابت نوع 2» و بيماري هاي قلبي شود. در کودکان مصرف بيش از حد چيپس موجب مي شود که آنها در مسير زندگي با زندگي غير سالم قدم بگذارند.

براساس اظهارات دکتر داريوش مظفريان متخصص قلب و محقق و پژوهشگر غذا، چيپس در چاقي مسري ايالات متحده نقش مهمي برعهده دارد. همه غذاها با هم برابر نيستند و درمورد برخي حتي ميانه روي در خوردن آنها نيز کافي نيست.

وي در تحقيقات خود تمام انواع غذاهاي داراي سيب زميني به ويژه چيپس را عامل چاقي دانسته است.

اين استاديار پزشکي و همه گيري شناسي دانشکده پزشکي هاروارد اظهار داشت: سطح بالاي نشاسته و هيدروکربنات تصفيه شده در بسته هاي بزرگ و متوسط چيپس هاي امروز مي تواند سطح گلوگز و انسولين خون ما را تغيير دهد. اين عدم تعادل موجب مي شود که احساس سيري کمتري داشته باشيم و حس گرسنگي ما افزايش يافته و ميزان غذاي مصرفي در طي روز نيز بيشتر شود.

براساس اظهارات دکتر مظفريان، وي يک يا دوبار در ماه چيپس را در مقادير کوچک مصرف مي کند، در نتيجه اين تغييرات احتمال بازکردن يک بسته چيپس ديگر بيشتر مي شود.

خطر خوردن چيپس براي جنين متولد نشده

مصرف ميزان چشمگيري از چيپس نه تنها در بدن کودکان و بزرگسالان عدم تعادل ايجاد مي کند، بلکه به جنين متولد نشده نيز صدمه مي زند.

تحقيقات بريتانيايي نشان مي دهد که زنان بارداري که چيپس و اسنک مي خورند درست به همان ميزاني به جنين خود صدمه مي زنند که گويي دخانيات مصرف مي کنند. اين مسئله به علت وجود يک ماده شيميايي بي بو و غيرقابل مشاهده اي به نام آکريلاميد که مي تواند به دي ان اي صدمه بزند.

«آکريلاميد» يک سم عصبي است که نخستين بار در پلاستيک ها و صنايع رنگرزي کشف شد. 10 سال پيش دانشمندان سوئدي به اين نتيجه رسيدند که وقتي غذاهاي فرآوري شده نشاسته اي چون چيپس به طوري صنعتي با دماي بالا تهيه مي شود، اين سم در مقادير زياد توليد مي شود.

اکنون تحقيقات انجام شده توسط موسسه تحقيقات سلامت بردفورد ارتباطي بين سطح بالاي آکريلاميد و تولد کودکاني با وزن کم قائل شده است.

درحال حاضر مطالعه تأثيرات مصرف آکريلاميد روي بزرگسالان ادامه دارد.

ارتباط چيپس و بيش فعالي

مصرف چيپس و اسنک ها خطرات ديگري هم براي جوانان و نوجوانان دارد که در ميان آنها مي تواند به بيش فعالي اشاره کرد.

در ماه فوريه يک تحقيق که نتايج آن در مجله «Plos One» منتشر شده گزارش داد که وقتي موش ها رژيم غذايي داشتند که از چيپس هاي صنعتي فراهم شده بود مغز آنها در مقايسه با مغز موشهاي عادي از نظر فعاليت متفاوت بود.

محققان دانشگاه ارلانگن - نورنبرگ آلمان دريافتند، در اين موش ها، آن قسمت هايي از مغز که به خواب مربوط است کار نمي کرد، درحالي که قسمت هايي که با حرکت بدن همراه بود فعاليتي بيشتر از هميشه داشت. اين تغييرات در مغزها موجب مي شود که در رفتار آنها بيش فعالي مشاهده شود.

تحقيقات نشان مي دهد که مصرف چيپس ميان کودکان به سطح خطرناکي رسيده است و اکنون زمان عملکرد هوشيارانه در اين رابطه است.

هرچقدر هم که بسته ها و تبليغات اين خوراکيها فريبنده باشند اما به علت، فقدان درج هشدارها روي بسته هاي اسنک ها بايد نسبت به زيادروي بزرگسالان و کودکان در مصرف اين اسنک ها هوشيار عمل کنيم.مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  دوشنبه 28 اسفند 1396
بروز رساني :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: يک بسته چيپس در روز معادل 5 ليتر روغن در سال
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.