بنر ویــژه

درمان يبوست کودکان

درمان يبوست کودکان

يبوست، مشکلي آزاردهنده است که کودکان و حتي شيرخواران را هم درگير مي‌کند. در حقيقت مي‌‌توان گفت يبوست يکي از شايع‌ترين علل مراجعه به مطب‌هاي فوق تخصص گوارش کودکان است.
به زبان ساده، يبوست به دفع مدفوع سفت و دردناک مي‌گويند که با ناراحتي همراه است. البته در بسياري مواقع به اشتباه الگوي طبيعي دفع را به حساب يبوست مي‌گذارند يا بر خلاف آن، کودک يبوست دارد، ولي به موقع تشخيص داده نمي‌شود.


در نوزادان، ممکن است پس از هر بار تغذيه با شير مادر دفع وجود داشته باشد، يا حتي دفع به فواصل هفت روز يک بار انجام شود، ولي نرم و بدون هر گونه درد و ناراحتي. بنابراين، حتي اين الگوي دفع هم يبوست تلقي نمي‌شود.
برخي از والدين تصور مي‌کنند که کودکشان بايد هر روز اجابت مزاج داشته باشد، در صورتي که اين تفکر چندان صحيح نيست و تعداد دفعات دفع به اندازه سهولت تخليه آن اهميت ندارد.

تبديل شير مادر به شيرهاي خشک به هر دليل، مي‌تواند عادات روده‌اي نوزادان را به ويژه در دو سه هفته ابتداي تولد، تغيير دهد.
در برخي از اين موارد البته به تشخيص پزشک، افزودن آب بيشتر به شير خشک مي‌تواند جلوي يبوست را بگيرد. نکته ديگر اين که بايد به عادات اطفال توجه داشته باشيم. براي مثال برخي از نوزادان در زمان اجابت مزاج به خود فشار مي‌آورند، تا حدي که صورتشان سرخ مي‌شود، اما اگر مدفوع سفتي نداشته باشند، آنها را مبتلا به يبوست در نظر نمي‌گيريم. در اين موارد اگر مشکلات ديگري وجود نداشته باشد، نياز به اقدام خاصي نخواهد بود.

اغلب اطفال در دوره‌اي از زمان دچار يبوست مي‌شوند، ولي معمولا اين دوره‌ها کوتاه‌مدت بوده و درمان‌هاي ساده و معمولي کفايت مي‌کنند.
سن شروع تغذيه با غذاهاي کمکي ، سن شايع بروز يبوست است. بعد از شروع غذاي کمکي، بعد از رفتن به مهد کودک، بعد از اين که کودک از شير مادر گرفته مي‌شود و زماني که کودک به مدرسه مي‌رود، همگي زمان‌هايي هستند که يبوست‌هاي عملکردي که هيچ مشکل زمينه‌اي ندارند، به ‌تدريج خود را نشان ‌مي‌دهد.

بيشتر از 90 درصد يبوست‌هايي که پس از ماه‌هاي اول زندگي ديده مي‌شوند، معمولا ناشي از مشکلي زمينه‌اي نيستند؛ اما بر خلاف آن، يبوست ‌در دوران نوزادي يا ماه‌هاي اول تولد، حتما به بررسي تشخيصي نياز دارد.

علل يبوست
علل بروز يبوست در کودکان شامل تغيير در عادات غذايي، همچنين عدم مصرف مقادير کافي مايعات خصوصا آب در طول فعاليت‌هاي بدني يا در مناطقي که هوا گرم است، بي‌توجهي به نياز بدن به اجابت مزاج، تنبلي تدريجي روده‌ها، تغيير محل زندگي يا مسافرت، ترس از محيط سرويس بهداشتي به هر دليل مثلا وجود سوسک، به هم خوردن نظم طبيعي و روزمره زندگي، شروع تحصيل و يا مصرف بسياري از داروها هستند.

علائم يبوست
يبوست ممکن است موجب بروز دردهاي شکمي، بي‌اشتهايي و بي‌قراري کودک شود. در شرايطي هم ممکن است کودک به دليل دردناک بودن دفع، جلوي آن را بگيرد؛ مثلا، ممکن است شيرخوار پايش را سيخ کرده و به خودش فشار بياورد، يا در سنين بالاتر، نوک پا راه برود و به خودش فشار ‌بياورد تا جلوي دفع را بگيرد.
اگر والدين متوجه چنين شرايطي نشوند، آب مدفوع جذب شده و يبوست تشديد مي‌شود؛ در نتيجه، دفع بعدي دردناک‌تر خواهد بود. بنابراين نکته مهم اين است که اين چرخه معيوب را متوقف کنيم.
وجود رگه خون در مدفوع که حتي گاهي به صورت حجم خون قابل ملاحظه‌اي روي مدفوع مي‌چکد، نيز ديگر مشکلي است که مي‌تواند موجب نگراني والدين شود. يبوست همچنين مي‌تواند باعث بي‌اختياري مدفوع و کثيف شدن لباس زير کودک شود. در حقيقت، مدفوع تازه از کنار توده مدفوعي که به علت يبوست در روده تشکيل شده، نشت کرده و منجر به چنين حالتي مي‌شود. متأسفانه، در چنين شرايطي والدين تصور مي‌کنند اين مشکل به دليل تنبلي و بازيگوشي کودک است، در حالي‌که او اصلا نسبت به اين موضوع آگاه نيست.
در صورت بروز چنين مشکلي، نبايد کودک را به هيچ وجه دعوا کرد و او را مورد تنبيه قرار داد.

درمان يبوست
در مراحل اوليه بهتر است ميزان مايعات مصرفي و فيبر رژيم غذايي افزايش يابد. همچنين، در صورتي که تغذيه تکميلي کودک شروع شده، مي‌توانيم از آلو، کدو سبز و کدو حلوايي نيز در غذاهاي او استفاده کنيم. اما در مراحل بعدي ممکن است نياز باشد از داروهايي خاص استفاده شود؛ البته اين داروها معمولا بي‌ضرر هستند، اما بايد حتما تحت نظر پزشک مصرف شوند. در موارد خيلي شديد نيز نياز است، درمان سنگيني انجام شده و تخليه روده صورت گيرد.
مهم‌ترين اصل، آموزش و آگاهي والدين است. آنها بايد بدانند يبوست مشکل نگران‌کننده‌اي نيست، ولي به زمان کافي براي درمان نياز دارد.
يکي از شايع‌ترين علل شکست درمان، قطع ناگهاني دارو است؛ به اين معني که والدين پس از بهبود يبوست، دارو را قطع کرده و ديگر مراجعه نمي‌کنند؛ البته هنگامي که دارو را کم مي‌کنيم، انتخاب رژيم غذايي مناسب اهميت ويژه‌اي مي‌يابد. همچنين معمولا توصيه مي‌کنيم که کودکان، 10 دقيقه بعد از وعده‌هاي غذايي چه دفع داشته باشند و چه نداشته باشند، 5 دقيقه روي لگن يا توالت بنشينند تا کم‌کم الگوي دفع مجدد برقرار ‌شود.
چنانچه يبوست درمان نشود، مزمن شده و با پيشرفت آن، دوره درمان هم مشکل و طولاني خواهد شد. مشخص‌ترين علامت يبوست مزمن، دفع مشکل و دردناک مدفوع است. معمولا با عبور مدفوع، اين درد برطرف مي‌شود، تا بار ديگر که مجددا نياز به دفع باشد، اين روند تکرار خواهد شد. شدت اين دردها مي‌تواند به حدي باشد که کودک را از انجام اجابت مزاج تا مدت‌ها منصرف کند. در اين گونه موارد بهترين کار مراجعه به پزشک و انجام توصيه‌هاي متخصص است.

به بچه‌ها شير بدهيد، اما در حد تعادل
مصرف بي‌رويه شير مي‌تواند سبب بروز يبوست شود. کودکاني که پس از 2 سالگي مقادير زيادي شير در روز مصرف مي‌کنند، مستعد ابتلا به يبوست هستند. بنابراين، بعد از 2 سالگي توصيه مي‌شود بيش از 450 ميلي‌ليتر شير در روز مصرف نشود. مصرف زياد شير همچنين، مي‌تواند کم‌خوني فقرآهن نيز ايجاد کند. با وجود اين حذف کامل شير از رژيم غذايي کودکان مبتلا به يبوست نيز صحيح نيست، بلکه بايد در حد تعادل استفاده شود. در اين ميان، يکي از مهم‌ترين زمان‌هاي شروع يبوست، زمان قطع شير مادر و شروع مصرف شير خشک يا شير پاستوريزه است.مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  دوشنبه 28 اسفند 1396
بروز رساني :  چهارشنبه 04 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: درمان يبوست کودکان
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.