بنر ویــژه

آشنايي با دوران يائسگي و پيشگيري از خطرات آن

آشنايي با دوران يائسگي و پيشگيري از خطرات آن


يائسگي

اگرچه مادر يا مادر بزرگ شما ممکن است از کلمه تغيير براي يائسگي استفاده کند ، اين تنها يک رويداد نيست.در عوض يک گذار است که مي تواند شروع شود در ۳۰ سالگي ويا۴۰ سالگي و يا حتي عقب بيافتد در ۵۰ يا۶۰ سالگي.شما ممکن است شروع به تجربه علائم ونشانه هاي يائسگي کنيد خيلي زودتر از اينکه قاعدگي شما کاملأ متوقف شود.زماني که شما براي ۱۲ ماه متوالي قاعدگي نداشته باشيد ،شما دچار يائسگي شده ايد.


يائسگي يک پروسه بيولوژيک طبيعي است ، نه يک بيماري پزشکي.اگر چه اين همراه با تغييرات هورموني،فيزيکي،و رواني در زندگي شما است. يائسگي پايان جواني و تمايلات جنسي شما نيست.چند نسل پيش، تعداد کمي از زنها بالاتر از يائسگي زندگي مي کردند.

امروزه ، شما ممکن است بيش از نيمي از عمرتان را بعد از يائسگي بگذرانيد.
هورمون درماني به صورت وسيعي در دهه هاي اخير براي از بين بردن علائم و نشانه هاي يائسگي استفاده مي شود.انديشه پزشکان پيشگيري از بيماريهاي همراه با افزايش سن است.اگرچه گواه هاي طولاني مدت جديد نشان داده است که هورمون درماني همراه با خطر وضعيت هاي سلامتي وخيم مانند ،بيماري قلبي، سرطان سينه، و سکته است.


استروژن درماني هنوز يک انتخاب سالم ، کوتاه مدت براي بعضي از زنان است. اما راه هاي درماني بيشماري وجود دارد که کمک به شما در برخورد با علائم يائسگي مي کند و شما را در خلال اين مهمترين فاز زندگي تان سالم نگه مي دارد.


علائم و نشانه ها

هر زني يائسگي را متفاوت تر از ديگري تجربه مي کند.حتي سني که يائسگي در آن شروع مي شود ممکن است خاص خودتان باشد.بعضي از خانمها در ۳۰ يا ۴۰ سالگي و بعضي ها حتي تا ۶۰ سالگي به آن نمي رسند.اما يائسگي اغلب اوقات بين سنين ۴۵ تا۵۵ اتفاق مي افتد.
عائم و نشانه هاي شما ممکن است خيلي منحصر به فرد باشد.شما ممکن است مانند يک نسيم با علائم و نشانه هاي کم وارد يائسگي شويد.يا ممکن است تعدادي از تغييرات روحي و فيزيکي را تجربه کنيد

شامل:

- قاعدگي نامنظم . عادت ماهيانه ممکن است به صورت ناگهاني متوقف شود ، يا به تدريج سبک تر ويا شديد تر و بعد متوقف شود.غير قابل پيش بيني بودن عادتهاي شما ممکن است اولين نشانه رسيدن يائسگي در شما باشد.

- کاهش باروري . وقتي تخم گذاري شروع به تغييرات کم و زياد کند احتمال حامله شدن کم مي شود. تا زماني که عادت ماهيانه براي يکسال نداشته باشيد، حاملگي هنوز ممکن است.


- تغييرات دستگاه تناسلي زنان و مجاري ادراري. با پايين آمدن ميزان استروژن، بافت پوششي واژن و پيش آب راه شما خشک تر شده ،نازک و شکننده مي شود و خاصيت ارتجاعي خود را از دست مي دهد.با کم شدن نرمي و لزجي شما ممکن است احساس سوزش و خارش کنيد،همراه با افزايش خطر عفونت مجاري ادراري و واژن . اين تغييرات ممکن است تماس جنسي را ناخوش آيند و دردناک کند.شما ممکن است مکررا احساس ادرار و يا نياز فوري به ادرار داشته باشيد و يا شما ممکن است بي اختياري ادراري را تجربه کنيد


- احساس گرما و سرخ شدن ناگهاني Hot flashes . با پايين افتادن ميزان استروژن شما،رگهاي خوني ممکن است به سرعت گشاد شده و موجب افزايش دماي پوست شود . اين مي تواند منجر به احساس گرما شود که به طرف بالا حرکت ميکند از سينه ها به شانه ها ،گردن و سر شما . شما ممکن است عرق کنيد، و به مجرد اينکه عرق از روي پوست شما بخار شد احساس لرز،ضعف و کمي بيحالي. صورت شما ممکن است برافروخته باشد،

و لکه هاي قرمزبر سينه ، گردن و بازوها ممکن است پديدار شود.بيشتر اين گرمي و سرخ شدن ناگهاني ممکن است از ۳۰ ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد، اگرچه آنها مي توانند بيشتر طول بکشند، تکرار به خوبي زمان اين گرمي و سرخ شدن ها از فردي به فرد ديگر فرق ميکند. شما ممکن است هرچند ساعت يکبار يا فقط گاهي دچار شويد.آنها مي توانند در هر زماني از روز يا شب اتفاق افتند.آنها ممکن است قسمتي از زندگي شما براي يک سال يا بيشتر باشند ، يا شما ممکن است هرگز آنها را نداشته باشيد.


- اختلالات خواب و عرق شبانه. عرق شبانه معمولا يکي از پيامدهاي گر گرفتگي است. شما ممکن است از خواب بپريد در حالي که بدن شما خيس عرق شبانه به خاطر گر گرفتگي است و به دنبال آن لرز داشته باشيد.شما ممکن است اشکال در دوباره به خواب رفتن داشته باشيد يا بدست آوردن يک خواب کاملا با استراحت و عميق داشته باشيد.کمبود خواب بر خلق و خوي شما و سلامتي شما تاثير مي گذارد.


- تغييرات در ظاهر. خيلي از زنها نسبتأ چاق مي شوند در حدود ۵ پوند به طور متوسط در خلال دوران گذار به يائسگي.چربي که سابقا در لگنها و رانها متمرکز شده خود را به بالي کمر و شکم شما مي کشاند. شما ممکن است احساس کنيد که پري سينه هايتان از بين رفته ،موهايتان کم پشت و پوست چروک دار شده. اگر که شما قبلأ آکنه بلوغ را تجربه کرده ايد، اين ممکن است بدتر شود.اگر چه ميزان استروژن مي افتد،بدن شما ادامه مي دهد به توليد مقدار کمي از هورمون مردانه تستوسترون ، در نتيجه شما ممکن است موهاي زبر و خشن بر چانه، لب بالايي ،سينه و شکم بيرون آوريد.


- تغييرات احساسي و تشخيصي. شما ممکن است احساس بيقراري ، خستگي ، کاهش حافظه و محدود شدن تمرکز در نتيجه رسيدن به يائسگي داشته باشيد.اين علائم گاهي از اوقات همراه با تغييرات سطح هورموني است ف ولي عوامل ديگري به نظر مي آيد در ارتباط با اين تغييرات باشد ، شامل محروميت از خواب و اتفاقات پر مخاطره زندگي مانند بيماريها و مرگ والدين،ترک منزل توسط بچه هاي بزرگ شده و يا بازگشت آنها به خانه ، و بازنشستگي.


علل

يائسگي به طور طبيعي شروع مي شود وقتي که تخمدانهاي شما شروع مي کنند به کاهش ساختن استروژن و پروژسترون. در خلال سالهاي توليد مثل شما اين هورمونها ، عادت ماهانه و تخمک گذاري شما را تنظيم مي کردند.در اواخر ۳۰ سالگي مقدار پروژسترون توليدي بدن کاهش مي يابد و تخمکهاي باقي مانده تخمدانهاي شما آنقدر کم هستند که نمي توانند لقاح يابند. در نهايت عادت ماهيانه متوقف شده و شما نمي توانيد حامله شويد. چون اين پروسه در خلال سالها اتفاق مي افتد، يائسگي معمولا به اين ۲ مرحله تقسيم مي شود:


- قبل از يائسگي. اين زماني است که شما شروع به تجربه علائم و نشانه هاي يائسگي مي کنيد.اگرچه شما هنوز قادر به تخمک گذاري هستيد.ميزان هورمونهاي شما به صورت نا جوري افزايش و کاهش مي يابد، و شما ممکن است دچار گر گرفتگي و تغييرات در عادت ماهيانه شويد. به عنوان مثال مقدار جريان ماهيانه ممکن است نامنظم ، شديدتر و يا سبک تر از معمول باشد.اين يک پروسه طبيعي است که منجر به يائسگي و ممکن است به مدت ۴ تا ۵ سال و يا طولاني تر طول بکشد.


- بعد از يائسگي. زماني که ۱۲ ماه گذشت و شما هيچ عادت ماهيانه نداشتيد، شما به يائسگي رسيده ايد.تخمدانهاي شما توليد ميزان کمتري استروژن و پروژسترون مي کند، و آنها تخمک آزاد نمي کنند، سالهايي که بعد از آن مي آيد موسوم به بعد از يائسگي است.


عوامل خطر

يائسگي معمولا يک پروسه طبيعي است.ولي مطمئنا اغلب درمانهاي جراحي و پزشکي مي توانند زودتر از موعد انتظار باعث يائسگي شوند. اينها عبارتند از:


- برداشتن رحم. عمل جراحي هيسترکتومي که طي آن رحم برداشته مي شود، ولي تخمدانها به جاي مي مانند ، معمولا باعث يائسگي نمي شود.اگرچه شما عادت ماهيانه نداريد ولي تخمدانهاي شما هنوز تخمک آزاد مي کنند. ولي عملي که هم تخمدانهاي شما و هم رحم را برمي دارند باعث يائسگي مي شود. هيچ دوره قبل از يائسگي وجود ندارد و در عوض قاعدگي شما بلافاصله متوقف مي شود و شما گر گرفتگي و ديگر علائم و نشانه هاي يائسگي را داريد.


- شيمي درماني و اشعه درماني. اين درمان هاي سرطان مي تواند موجب يائسگي شود، و موجب علائمي مثل گر گرفتگي در طول درمان و يا در خلال ۳ تا ۶ ماه شود.


- نارسايي زودرس تخمدانها. حدود ۱% از زنان قبل از سن ۴۰ سالگي يائسگي را تجربه مي کنند، يائسگي زودرس ممکن است به علت عوامل ژنتيکي و يا بيماريهاي اتو ايميون باشد.ولي اغلب هيچ علتي براي آن پيدا نمي شود.


زماني که احتياج به مداخله پزشکي است.


مهم است که قبل و بعد از يائسگي براي پيش گيري و مراقبتهاي سلامتي به خوبي مراقبتهاي پزشکي که در رابطه با سن است به عمل آيد.اگرچه بعضي از مسائل در ارتباط با افزايش سن اجتناب ناپذير است ، ديگر مسائل را مي توان با تغيير شيوه زندگي و درمان هاي پزشکي جلوگيري کرد.


اگر شما يک پريود را از دست داده ايد و مطمئن نيستيد که يائسه باشيد با پزشک خود مشورت کنيد که مشخص نمايد شما حامله هستيد يا نه . او ممکن است از شما يک تاريخچه پزشکي گرفته و معاينه لگني انجام دهد و اگر لازم باشد يک آزمايش حاملگي سفارش دهد.
اگر شما بعد از يائسگي دچار خونريزي از واژن هستيد با پزشک خود مشورت نمائيد.


غربالگري و تشخيص

علائم و نشانه هاي يائسگي آنقدر هستند که زناني که در حال گذار به اين دوره هستند به ما مي گويند.اگر شما دلواپس پريودهاي نامنظم و گر گرفتگي هستيد با پزشک خود در اين باره صحبت کنيد.در بعضي از موارد ارزيابي هاي بيشتري توصيه مي شود.


در شرايط احتمالي پزشک شما ممکن است ميزان هورمون تحريک کننده تخمدان(FSH) و ميزان استروژن (estradiol) را به وسيله آزمايش خون ارزيابي کند.وقتي که يائسگي اتفاق افتاد ميزان FSH بالا و Estradiol کاهش مي يابد. پزشک شما ممکن توصيه تست تيروئيد را براي شما توصيه کند، چون کم کاري تيروئيد مي تواند علائم مشابه با يائسگي ايجاد کند.


عوارض

چندين عارضه مزمن پزشکي بعد از يائسگي رخ مي دهند.با آگاهي از وضعيت هاي بالا شما مي توانيد قدمهايي را براي کاهش خطر خود برداريد.


- بيماريهاي قلبي عروقي. در همان زمان که ميزان استروژن شما پايين مي آيد، خطر بيماريهاي قلبي و عروقي افزايش مي يابد. بيماريهاي قلبي يک از علل منجر به مرگ در زنان و مردان است.تا زماني که شما به قدر کافي خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را کاهش دهيد.اين قدمهاي کاهش خطر شامل متوقف کردن سيگار کشيدن،کاهش فشار خون بالا،داشتن ورزشهاي منظم هوازي،و خوردن غذايي که چربي هاي اشباء شده آن کم باشد و داراي غلات کامل و سبزيجات و ميوه جات فراوان باشد.


- پوکي استخوان. در خلال چند سال اول بعد از يائسگي ، شما ممکن است با سرعت تراکم استخواني خود را از دست بدهيد، شانس پوکي استخوان خود را بالا ببريد.پوکي استخوان موجب ميشود که استخوانهاي شما ترد و شکننده و ضعيف شوند، و منجر به افزايش خطر شکستگي شود.


زناني که بعد از يائسگي هستند مخصوصأ مساعد به شکستگي هاي لگن ،مچ ، و مهره هاي کمر هستند.به همين دليل است که در اين زمان به خصوص لازم است که در اين زمان کلسيم به ميزان کافي گرفته شود، ۱۵۰۰ ميلي گرم روزانه و ويتامين د ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بين المللي روزانه . همچنين مهم است که روزانه و به طور مرتب ورزش شود.


بدنسازي و فعاليتهاي ورزشي تحمل وزن مانند راه رفتن و آهسته دويدن به خصوص براي نگهداري قدرت استخواني شما مساعد است.
- بي اختياري ادرار.به همان ميزاني که بافتهاي واژن و مجاري ادراري شما خاصيت ارتجاعي خود را از دست ميدهد، شما ممکن است يک نياز مکرر، قوي و ناگهاني به ادرار کردن پيدا کنيد(Urge incontinence) يا بي اختياري همراه با سرفه، خنده، و بلند کردن اشياء(Stress incontinence)


- اضافه وزن. بسياري از زنان در دوران گذار به يائسگي دچار اضافه وزن مي شوند.شما ممکن است احتياج به خوردن کمتر غذا داشته باشيد،به اندازه ۲۰۰ تا ۴۰۰ کالري کمتر روزانه مصرف کنيد و ورزش را بيشتر کنيد تا وزن را به صورت ايده آل نگه داريد.


درمان


يائسگي به تنهايي احتياج به هيچ درمان پزشکي ندارد.در عوض درمان ها متمرکز مي شوند بر درمان علائم و نشانه ها و پيشگيري يا کم کردن وضعيت هاي مزمن که ممکن است با افزايش سن اتفاق افتد. درمان ها شامل:


- هورمون درماني. نتايج چند مطالعه طولاني مدت اخير بيانگر فوايد بيشتر هورمون درماني نسبت به خطرات آن است. در يک مطالعه بزرگ توسطWHI)) که به وسيله انسيتو ملي سلامت پشتيباني مي شود، دچار يک ايست شد زماني که تحقيقات دريافت که زناني که به طور حتم ترکيبات استروژن و پروژسترون ترکيبي گرفته اند

در خطر بيشتر از حملات قلبي، سکته و سرطان سينه قرار گرفته اند. نتايج بعدي از مطالعات WHI نشان داد که استروژن به تنهايي شانس سکته را بالا مي برد ولي خطر سرطان سينه و بيماري قلبي را بالا نمي برد. اگرچه اين نتايج منظر زناني را که از استروژن استفاده مي کردند را تغيير داد، ولي مهم است که خطرات را لحاظ کنيم.در مطالعهWHI کمتر از ۱۰ مورد از حملات قلبي، سکته و سرطان سينه در هر سال از ميان ۱۰۰۰۰ زني که هورمون درماني ترکيبي دريافت مي کردند در مقايسه با ۱۰۰۰۰ زني که داروي دروغين مصرف مي کردند . استروژن درماني به عنوان موثرترين انتخاب در درمان علائم ناشي از يائسگي مانند گر گرفتگي و ناراحتي واژن باقي مانده است.بسته به تاريخچه پزشکي شخصي و خانوادگي شما پزشک شما ممکن است توصيه به استفاده از مقداري کمي استروژن در حدي که علائم شما را از بين ببرد کند.- مقدار کم داروهاي ضد افسردگي .ونلافاکسينVenlafaxine(Effexor) يک داروي ضد افسردگي از گروه داروهاي SSRIs ، ممکن است يائسگي را به ميزان ۶۰% کاهش دهند. داروهاي ديگر گروه SSRI که مي توانند موثر باشند شامل فلوکستينFluoxetine(Prozac, Sarafem) ، پاروکسيتينParoxetine , citalpram و sertraline است ، اين داروها ممکن است موجب عوارض جانبي مثل استفراغ ، گيجي و عدم توانايي جنسي شوند.


- گاباپنتين Gabapentin(Neurontin). اين دارو که در درمان تشنج به کار مي رود و به صورت شايعي در برخورد با دردهاي مزمن عصبي به کار مي رود ، نشان داده شده است که به طور زيادي در کاهش گر گرفتگي موثر است. عوارض جانبي آن شامل گيجي ، تهوع و ورم است.
- کلونيدينClonidine . کلونيدين به صورت قرص ويا چسب در درمان فشار خون به کار مي رود، ممکن است به صورت قابل توجهي گر گرفتگي را کاهش دهد، ولي عوارضي مانند گيجي ، خواب آلودگي و خشکي دهان با آن زياد است.


- Bisphosphonates . پزشکان ممکن است اين داروهاي غير هورموني را توصيه کنند که شامل Alendronate و Risedronate است که در درمان و پيشگيري از پوکي استخوان موثر است.اين داروها به طور موثري از پوکي استخوان جلوگيري و خطر شکسنگي را کاهش مي دهند وجايگزين استروژن به عنوان درمان اساسي براي پوکي استخوان در زنان است.

عوارض جانبي شامل تهوع ، دردهاي شکمي و تحريک مري است.
- تلفيق کننده هاي گيرنده انتخابي استروژن. Selective estrogen receptor modulators (SERMs) گروهي از داروها که شامل raloxifene هستند. رالوکسيفن شبيه اثرات استروژني بر پوکي استخوان در زنان بعد از يائسگي دارد، بدون بعضي از اين خطراتي که همراه با استروژن است مانند افزايش خطر سرطان رحم و احتمالأ سينه. گر گرفتگي يکي از عوارض شايع رالوکسيفن است، و شما نبايد از اين دارو استفاده کنيد در صورتي که تاريخچه لخته خوني داريد.


- استروژن واژني. براي کاهش خشکي واژن ، استروژن را مي توان توصيه کرد به صورت قرص هاي داخل واژن ، کرم،و يا حلقه.اين درمان مقدار کمي استروژن را به بافت واژن به صورت موضعي آزاد مي کند، وکمک به از بين رفتن خشکي واژن، ناراحتي با تماس جنسي، و بعضي از علائم ادراري مي کند. قبل از تصميم گيري براي هر شکل درماني با پزشک خود در مورد انتخاب خود و خطرات و فوايد مرتبط با هر کدام صحبت کنيد.


مراقبت هاي فردي


خوشبختانه خيلي از علائم و نشانه هاي همراه با يائسگي موقتي هستند . اين قدمها را برداريد تا کمک به کاهش و يا جلوگيري از اين تاثيرات کند:


- آرام کردن گر گرفتگي. اگر شما دچار گر گرفتگي هستيد، ورزش منظم کنيد، سعي کنيد چيزهايي را که گر گرفتگي شما را تشديد مي کند پيدا کنيد. براي خيلي از زنان کشيدن ماشه به منزله استفاده از مشروبات آتشين،غذاهاي ادويه دار،الکل،آب و هواي گرم و حتي اتاق گرم.
- کاهش ناراحتي هاي واژن. براي خشکي واژن وناراحتي آن در زمان تماس جنسي ، از نرم کننده هاي حلال در آب واژن مانند K_Y gelly ، مرطوب کننده ها مانند (Replens,Vagisil) يا استروژن واژني استفاده کنيد. فعال ماندن جنسي نيز کمک کننده است.


- بهينه سازي خواب . در صورتي کهمشکل خواب داريد از نوشابه هاي قهوه دار و ورزش دقيقا قبل از خواب خودداري کنيد، از تکنيکها و تمرينات تمديد اعصاب مانند تنفس عميق، تصورات هدايت شده ،شل کردن ماهيچه اي پيش رونده، مي توانند مفيد باشند.شما ميتوانيد از تعدادي از کتابها و نوارهل در تمرينات مختلف شل کردن ماهيچه اي استفاده کنيد.


- توانايي بخشيدن به کف لگن. ورزش ماهيچه هاي کف لگن موسوم به تمريناتKegel ، ميتواند بعض از انواع بي اختياري هاي ادراري را بهبود بخشد.


- غذا خوردن خوب. يک غذاي تنظيم شده که شامل يک تنوع از ميوه جات ، سبزيجات،غلات کامل،و محدود کردن چربي هاي اشباع،روغن ها و قند ها. رسيدن ۱۵۰۰ ميلي گرم کلسيم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بين المللي ويتامين د به صورت روزانه . از پزشک خود در صورت لزوم ،در مورد فرآورده هايي که اين ميزان را در اختيار شما قرار مي دهد بپرسيد.- نکشيدن سيگار. سيگار کشيدن خطر بيماري هاي قلبي ، سکته،سرطان و تعدادي از مشکلات سلامتي را افزايش مي دهد.همچنين موجب افزايش گر گرفتگي و يائسگي زودرس مي شود. هنوز دير نيست که بتوان از فوايد ترک سيگار استفاده برد.- ورزش منظم. داشتن حداقل ۳۰ دقيقه ورزش ملايم در اغلب روزها شما را از بيماري هاي قلبي ، ديابت ، پوکي استخوان، و ديگر بيماريهاي در رابطه با مسن شدن محافظت مي کند. ورزشهاي شديدتر در زمانهاي طولاني تر فوايد بيشتري را دارا است و عملا در کاهش وزن مهم است.ورزش همچنين موجب کاهش استرس شده . سعي کنيد ترکيبي از فعاليتهاي هوازي تحمل وزن مانند راه رفتن و آهسته دويدن و رقص – و تمرينات ورزشي سنگين داشته باشيد. در جا فعال بودن روزانه مانند بالا رفتن از پله ها به جاي استفاده از اسانسور و پارک کردن اتومبيل دورتر از محل و قدم زدن کمک کننده است.- چک شدن منظم و برنامه ريزي شده. با پزشک خود در مورد اينکه چه وقت ماموگرام (عکس برداري از سينه ها)،آزمايش پاپ اسمير ، آزمايش چربي خون (کلسترول و تري گليسريد)و ديگر تستهاي غربالگري صحبت کنيد.طب تکميلي و جايگزين

راه هاي زيادي وجود دارند که کمک زيادي به برخورد با علائم يائسگي مي کنند.در زير چند روش درماني تکميلي و جايگزين که بوده اند و يا در حال مطالعه هستند آورده شده است:


- استروژن هاي گياهيPhytoestrogens. اين استروژن ها به طور طبيعي در غذاها وجود دارد.دو نوع عمده استروژن طبيعي وجود داردIsoflavones و Lignans ايزوفلاون ها در سويا، نخود و ديگر بنشن ها وجود دارد. ليگنان در بذر کتان و غلات کامل و بعضي از ميوه جات و سبزيجات وجود دارد.تحقيقات اوليه بر فيتو استروژن زماني مورد توجه قرار گرفت که متوجه شدند که زنان چيني و ژاپوني که غذاهاي سرشار از ايزوفلاون مصرف مي کنند کمتر دچار علائم و نشانه هاي يائسگي مي شوند و شيوع بيماري هاي قلبي و پوکي استخوان در آنها کمتر از زنان غرب است.


اگرچه استروژن ضعيف در اين غذاها ميتواند علائم و نشانه هاي باقي مانده را کاهش دهد که قابل رويت باشد.هرچند که بعضي از زنان دريافته اند که اضافه کردن ايزوفلاون ها يا ديگر فيتواستروژنها به غذاهاي روزانه شان کمک به گر گرفتگي مي کند.مطالعات دريافتند که آنها غير مفيد هستند ، بعلاوه بعضي از مطالعات تاکيد بر اين دارند که فيتواستروژنها ممکن است رشد سرطان سينه را افزايش دهند.ديگر مطالعات بيانگر اين هستند که فيتو استروژنها ممکن است از تشکيل سرطان سينه جلوگيري کنند.در جمع هيچ اطلاعات الزامي وجود ندارد که شما را ملزم به عدم استفاده بکند از ترکيبات سويا در صورتي که سرطان سينه داشته باشيد.ولي تحقيقات در اين زمينه در حال پيشرفت است.اگر شما سرطان سينه داريد با پزشک خود قبل از اينکه از قرصهاي ايزوفلاوين استفاده کنيد ، صحبت کنيد.- ويتامين ايVitamin E . اين ويتامين گاه گاهي موجب از بين رفتن گرگرفتگي هاي ملايم در بعضي از زنان مي شود، هرچند که مطالعات علمي فوائد آن را در از بين بردن گر گرفتگي ثابت نکرده است و گرفتن بيشتر از ۴۰۰ واحد بين المللي ويتامين در روز ميتواند مضر باشد.- داروي گياهيBlack cohosh . اين داروي گياهي به طور وسيعي در اروپا براي درمان گر گرفتگي استفاده مي شود.و به صورت روز افزوني در ابالات متحده مردمي شده است، و چند مطالعه علمي سودمند بودن و سلامت آن را تاييد کرده است. استفاده کوتاه مدت براي درمان علائم يائسگي به خاطر داشتن خطر کم عوارض جانبي در صورتي که بيشتر از ۶ ماه استفاده شود، توصيه مي شود.(انجمن يائسگي شمال امريکا) ولي اثرات دقيق استفاده طولاني مدت هنوز روشن نيست. مطالعاتي ديگر نشان داده است که اين داروي گياهي در مقايسه با دارونما نتوانسته بهتر گر گرفتگي را بهبود بخشند.شما حتي ممکن است شنيده باشيد و يا حتي سعي در استفاده از ديگر فرآورده هاي تکميلي غذايي مانند Dong quai،شيرين بيان،چست بري،روغن علف خر و سيب زميني هندي وحشي( به عنوان کرمهاي پروژسترون طبيعي) . اگر چه بعضي ها ممکن است براين داروها قسم بخورند ولي دلايل علمي مبني بر سلامت و موثر بودن آنها زياد در دسترس نيست.حتما با پزشک خود قبل از استفاده از هرگونه درمان گياهي و يا مکمل هاي علائم يائسگي صحبت کنيد.محصولات گياهي مي توانند تداخل با ديگر داروهايي که شما استفاده مي کنيد داشته باشند.

براي ديدن تمامي مطالب مرتبط با دانستني هاي پزشکي ، مي توانيد به آدرس زير برويد http://www.bazarha.ir/operator@bazarha.ir
مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  پنجشنبه 05 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  سه شنبه 29 اسفند 1396
بروز رساني :  پنجشنبه 05 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: آشنايي با دوران يائسگي و پيشگيري از خطرات آن
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.