بنر ویــژه

بيماري als / وقتي عصب‌ تحليل مي‌رود

بيماري als / وقتي عصب‌ تحليل مي‌رود

وقتي عصب‌ تحليل مي‌رود

استيون هاوكينگ، فيزيكدان برجسته و مشهور انگليسي كه سال‌هاست به دليل ابتلا به بيماري اي.ال.اس (ALS) توانايي صحبت و حركت ندارد، به ياري ماشيني كه تكان مختصر گونه‌اش را به كلمات تبديل و آنها را به صورت صداي شبيه‌سازي‌شده پخش مي‌كند، با دنياي خارج ارتباط دارد.

شيوه كنوني ارتباط هاوكينگ استفاده از عينك‌هاي فروسرخ ويژه‌اي است كه حركت‌هاي گونه او را تشخيص مي‌دهند.

در حال حاضر او به كمك دستگاه‌هايي كه توسط محققان اينتل طراحي و ساخته شده است، با اطرافيانش ارتباط برقرار مي‌كند. مهندسان اين شركت رايانه‌هاي مخصوصي براي دستگاه ارتباطي فروسرخ او طراحي كرده‌اند.

آنها همين‌طور يك دستگاه ايجاد صوت جهت سخن گفتن، يك دوربين شبكه براي استفاده از نرم‌افزار اسكايپ و نمايشگرهاي ويژه‌اي را به منظور حفظ ارتباط‌ هاوكينگ طراحي و روي دستگاهش نصب كرده‌اند.

اما بيماري‌ هاوكينگ اين اواخر پيشرفت زيادي كرده و بيم آن مي‌رود كه بزودي اين سوپراستار دنياي فيزيك را كاملا فلج كند.

اتفاقي كه در صورت وقوع باعث مي‌شود مشهورترين صاحب كرسي لوكازين دانشگاه كمبريج بعد از نيوتن، قدرت تكلم فعلي‌اش را كه به كمك دستگاه انجام مي‌شود هم از دست بدهد.

به همين دليل گروهي از دانشمندان علوم اعصاب تصميم گرفته‌اند با استفاده از يك دستگاه مغزخوان ارتباط او با جهان خارج را حفظ كنند؛ اتفاقي كه علاوه بر حفظ بهره‌مندي ما از اظهارنظرهاي جذاب هاوكينگ، گام بلندي در راه برطرف كردن ناتواني‌هاي كلامي و معلوليت‌هايي از اين دست به شمار مي‌رود.

ابزاري براي پايش مغز

كساني كه تجربه گرفتن نوار مغزي يا EEG را دارند يا اين‌كه به خاطر اختلال خواب، شبي را در كلينيك خواب گذارنده باشند، مي‌دانند الكترودها و سيم‌هايي كه براي گرفتن امواج مغزي كار گذاشته مي‌شود، چقدر دست و پاگير است و كار را مشكل مي‌كند،

اما شركتي به نام Neurovigil بتازگي وسيله‌اي به نام iBrain ساخته است كه كار را بسيار ساده مي‌كند. (در واقع اين دستگاه را گروهي به سرپرستي يك دانشمند ۳۲ ساله علوم اعصاب به نام فيليپ لو ساخته‌اند.)

اين دستگاه در حقيقت نسل جديد دستگاه‌هاي قابل حملي است كه مي‌تواند پيام‌هاي عصبي را دريافت و ترجمه كند. اما اين وسيله هنوز در مراحل آزمايشي به سر مي‌برد.

اين همان دستگاهي است كه بتازگي هاوكينگ چند بار با آن ديده شده است. اين وسيله سبك و راحت مثل يك نوار كشي و سربند، روي سر نصب مي‌شود، باطري‌هاي قابل شارژي دارد و بعد از جمع‌آوري اطلاعات مي‌توان آنها را با يك پورت يو‌.اس‌.بي ‌به كامپيوتر منتقل كرد.

اين وسيله براي پايش فعاليت مغزي و كارهاي تشخيصي در خانه بسيار مناسب است. با كمك iBrain مي‌توان بيماري‌هايي مثل وقفه تنفسي يا آپنه خواب، افسردگي يا اوتيسم را تشخيص داد و در مورد آنها تحقيق كرد.

فيليپ لو درباره اين دستگاه مي‌گويد: iBrain مي‌تواند داده‌هاي مغزي شخص را به صورت زنده جمع‌آوري كند، چه شخص در حال تماشاي تلويزيون باشد چه در حال خواب يا هر كار ديگري.

خواندن امواج مغزي به دليل عبور از لايه‌هاي مختلف مغزي و همين‌طور جمجمه چندان آسان نيست. اما iBrain با استفاده از يك كانال، امواج پيغام‌هاي الكتريكي مغز فرد را دريافت مي‌كند. اين امواج بسته به فعاليت و افكار و احساسات شخص يا آسيب‌هاي ناشي از اختلالات مغزي تغيير مي‌كند اما اين فقط ابتداي ماجراست و اين امواج هيچ چيزي جز پالس‌هاي الكتريكي قابل ثبت نيستند، اما فيليپ لو قبلا روشي براي تفسير اين امواج و داده‌هاي حاصل از دريافت آن ثبت كرده است.

او الگوريتمي خاص براي تفسير امواج را به عنوان پروژه دكتري خودش ابداع و در سال 2007 از آن دفاع كرده است.

او درباره آزمايش‌هايي كه روي هاوكينگ انجام داده است، مي‌گويد: هدف ما اين است كه استيون بتواند الگوهايي ثابت و تكرارشونده توليد كند تا الگوريتم كامپيوتري بتواند آن را به شكل يك حرف، كلمه يا فرمان تفسير كند.

در واقع الگوريتم iBrain درست به اندازه سخت‌افزار آن اهميت دارد زيرا بدون يك الگوريتم تحليلي خوب كه بتواند امواج درهم و برهمي را كه از جاهاي مختلف مغز مي‌رسد و بعد از تركيب و ممزوج شدن با هم به سطح پوست مي‌رسند، تفسير كند، اين وسيله به كلي ناكارآمد مي‌شد.

در حال حاضر هاوكينگ با روش قديمي به مراتب سريع‌تر ارتباط برقرار مي‌كند، اما با پيشرفت اين فناوري، Neurovigil اميدوار است در آينده به هاوكينگ كمك كند تا راحت‌تر و سريع‌تر ارتباط برقرار كند.

Neurovigil قصد دارد آزمايشي را كه روي هاوكينگ انجام داده است با ديگر بيماران مبتلا به اي.ال.اس و ديگر بيماري‌هاي تحليل‌برنده عصبي تكرار كند. تحقيقات گروه فيليپ لو شايد تنها اميد هاوكينگ و خيل عظيمي از بيماران مبتلا به اي.‌ال.‌اس باشد.

هاوكينگ در بيانيه‌‌اي درباره اين تحقيقات گفت: دكتر لو و همكارانش كارهاي ارزشمندي انجام داده‌اند. من مايلم در اين پژوهش شركت كنم و سرمايه‌گذاري در اين زمينه را تشويق مي‌كنم. از همه مهم‌تر اميدوارم اين تلاش‌ها در آينده براي بيماران مبتلا به اي‌.ال.‌اس و تحليل‌برنده سيستم اعصاب اميد به دنبال داشته باشد.

نفوذ خزنده مرگ در سلول‌هاي عصبي

اي.‌ال.‌اس (اسكلروز آميوتروفيك جانبي) يا سندرم شاركو نوعي زوال پيش‌رونده سلول‌هاي عصبي مغز و طناب نخاعي است كه مسوول كنترل عضلات ارادي هستند.

اين بيماري را بيشتر به افتخار لو گريك، بيسباليست معروف آمريكايي و عضو تيم يانكي‌هاي نيويورك كه سال 1939 از بيماري اي.‌ال‌.اس جان باخت، به نام بيماري لو گريك نيز مي‌شناسند.

در اين بيماري سلول‌هاي عصبي مبتلا تحليل رفته و ناپديد مي‌شوند بدون اين‌كه با علامت غيرطبيعي ديگري همراه باشند.

عضلات هم در پي نابودي اعصاب تحريك‌كننده آنها ضعيف و نحيف مي‌شوند. حدود 30 هزار آمريكايي اي.‌ال‌.اس دارند و در سراسر جهان گزارش‌هايي از ابتلا به اين بيماري وجود دارد و به نظر مي‌رسد زنان و مردان به يك نسبت به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.

در برخي موارد وراثتي اي‌.ال.‌اس، نوعي ژن معيوب شناسايي شده است. اين بيماري واگيردار نيست. بروز بيماري غالبا تدريجي است و عموما ضعف فزاينده‌اي در اندام‌ها بويژه در يك دست ايجاد مي‌شود.

بعداً ممكن است ساير اندام‌ها هم مبتلا شوند. اين حادثه ممكن است با انقباض و گرفتگي عضلات همراه باشد.

با پيشرفت اي.‌ال.‌اس احتمال ابتلاي عضلات بيشتر و به دنبال آن فلج كامل هم وجود دارد. اين بيماري درنهايت، عضلات نيمه‌ارادي مثل عضلات مخصوص جويدن، بلع، تكلم و تنفس را نيز مبتلا مي‌سازد.

وقتي عصب‌ها تحليل مي‌روند

فقدان تدريجي قدرت و هماهنگي عضلات يك يا چند اندام، انقباضات عضلاني، گام‌هايي كه رفته‌رفته نرمي و ظرافت خود را از دست مي‌دهند و در نهايت مشكل بلع، تكلم يا تنفس از جمله علائم اين بيماري محسوب مي‌شوند.

متاسفانه اغلب پيش از مراجعه افراد به پزشك، بيماري بسيار پيشرفت كرده است. در چنين اوضاع و احوالي پزشك قادر خواهد بود بر اساس علائم و نشانه‌ها به تشخيص دست يابد.

هنوز هيچ تست تشخيصي دقيقي براي تشخيص قطعي اين بيماري وجود ندارد. تخريب سلول‌هاي عصبي حتي در تصاوير ام.آر.آي هم ديده نمي‌شوند (اگرچه ام‌.آر.آي و سي.‌تي‌اسكن براي رد كردن بيماري‌هاي ديگر بايد انجام شود).

EMG و NCV (تست‌هايي براي فعاليت الكتريكي عضلات و سرعت انتقال پيام‌هاي عصبي) هم مي‌توانند تخريب سلول‌هاي عصبي حركتي را نشان بدهند.

در كنار اينها، شرح حال دقيق، يك معاينه عصبي كامل و سنجش رفلكس‌ها توسط متخصص مغز و اعصاب مي‌تواند تشخيص اي.‌ال.‌اس را ممكن سازد.

اي.‌ال‌.اس نوعي بيماري اختلال‌گراي مزمن است كه رفته‌رفته وخيم‌تر مي‌شود. اكثر افراد مبتلا به اي.‌ال‌.اس از نارسايي تنفسي ناشي از فلج عضلات تنفسي مي‌ميرند.

گاهي اوقات علت قطع تنفس در اين افراد فرو دادن (آسپيره كردن) ذرات غذا يا ترشحات دهاني به داخل ريه‌هاست.

به طور كلي مرگ در عرض دو تا 10 سال پس از تشخيص روي مي‌دهد و از هر 5 بيمار مبتلا به اي.‌ال.‌اس، تنها يك نفر بيش از پنج سال زنده مي‌ماند.

اين بيماري درمان ندارد

اي.‌ال.‌اس هيچ علاجي ندارد. درمان‌هاي مجزا و انفرادي براي حفظ عملكرد عضله و سلامت كلي در طول مراحل ابتدايي بيماري موثر واقع مي‌شود.

اي.‌ال.‌اس بر ذهن افراد مبتلا تاثيري نمي‌گذارد و امكان برخورداري از يك زندگي پر بار و لذت‌بخش حتي سال‌ها پس از آغاز بيماري وجود دارد.

از عوارض ناشي از فرو دادن غذا و بزاق به داخل ناي مي‌توان با وارد كردن لوله‌اي به داخل معده از طريق ديواره شكم و تجويز غذاهاي مايع به اين وسيله جلوگيري كرد. سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) داروي ريلوزول (ريلوتك) را براي درمان اي.‌ال‌.اس تاييد كرده است.

اين دارو مي‌تواند در برخي افراد، پيشرفت بيماري را تا حدودي كند سازد. استفاده از دستگاه‌هاي كمك‌كننده تنفس، گفتاردرماني، كاردرماني و استفاده از پرستار خانگي از درمان‌هاي جانبي اين بيماري است. حمايت‌هاي روحي و رواني از جانب خانواده و دوستان بسيار حائز اهميت است.

براي ديدن تمامي مطالب مرتبط با دانستني هاي پزشکي ، مي توانيد به آدرس زير برويد http://www.bazarha.ir/operator@bazarha.ir

مشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  دوشنبه 09 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  پنجشنبه 03 اسفند 1396
بروز رساني :  دوشنبه 09 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: بيماري als / وقتي عصب‌ تحليل مي‌رود
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.