بنر ویــژه

پوليپ هاي کيسه صفرا

پوليپ هاي کيسه صفرا

پوليپ هاي کيسه صفرا از رشد خارجي جدار مخاطي کيسه صفرا حاصل مي شوند. تعداد زيادي از اين ضايعات، سرطاني نيستند اما هيپرپلاستيک هستند يا حاوي رسوبات چربي هستند(کلسترولوزيس).


مبتلايان به پوليپ هاي کيسه صفرا همراه با سنگ هاي صفراوي بايد بدون توجه به اندازه پوليپ و علائم تحت عمل کوله سيستکتومي قرار گيرند، زيرا سنگ هاي صفراوي در مبتلايان به پوليپ هاي کيسه صفرا يک فاکتور خطر براي سرطان کيسه صفرا محسوب مي شوند.


کوله سيستکتومي همچنين بايد براي بيماراني که درد صفراوي يا پانکراتيت دارند، در نظر گرفته شود.


مبتلايان به پوليپ هاي کيسه صفرا که اندازه اي بيشتر از يک سانتي متر دارند به علت پتانسيل بالاي بدخيمي بايد تحت عمل کوله سيستکتومي قرار گيرند. پوليپ هاي کوچکتر از يک سانتي متر بايد با تصويربرداري دوره اي پيگيري شوند.

عوامل خطر سنگ صفرا

سنگ صفرا شايع‌ترين عامل به ‌وجود آمدن سرطان کيسه صفرا است. اين سنگ‌هاي سخت و صخره‌اي‌ شکل، از تجمع کلسترول و مواد ديگر در کيسه صفرا به‌وجود مي‌‌آيند.

» رسوبات روي ديواره کيسه صفرا: در اين حالت ديواره کيسه صفرا با رسوبات کلسيم پوشانده شده است.

» حصبه (تيفوئيد): افراد مبتلا به باکتري عامل بيماري حصبه (سالمونلا) و کساني که حامل اين باکتري هستند، 6 برابر ديگران در معرض ابتلا به سرطان کيسه صفرا قرار دارند.

» کيست صفراوي: کيست صفراوي در مسيري که صفرا را از کبد و کيسه صفرا به قسمت اول روده کوچک مي‌‌برد، به وجود آمده، پر از صفرا مي‌‌شود.

» سيگار کشيدن

» مواد شيميايي صنعتي و محيطي: مطالعه بر روي حيوانات نشان داده که مواد شيميايي صنعتي مثل آزوتولون (ترکيبات نيتروژن‌دار) و ترکيبات شيميايي مثل نيتروزآمين‌ها مي‌‌توانند باعث ايجاد سرطان کيسه صفرا شوند. کارگران کارخانجات لاستيک و فلزات بيشتر به اين سرطان مبتلا مي‌‌شوند.

» سن: بيشتر افراد مبتلا به سرطان کيسه صفرا، بالاي 70 سال سن دارند.

» سابقه خانوادگي: اين سرطان در خانواده‌ها موروثي است.

» جنس: زنان تقريباً 3 برابر مردان به سرطان کيسه صفرا، مبتلا مي‌‌شوند. سنگ‌ها و التهاب کيسه صفرا 2 عامل مهم هستند که خطر اين سرطان را افزايش مي‌‌دهند.

» پوليپ‌هاي کيسه صفرا: در اين حالت توده‌اي از سطح لايه داخلي ديواره کيسه صفرا به سمت خارج رشد مي‌‌کند. پوليپ‌هاي کيسه صفرا بزرگتر از 1 سانتي‌متر عموماً بدخيم بوده و پزشکان توصيه مي‌‌کنند که برداشته شوند.

» چاقي: اين سرطان در افراد چاق يا کساني که اضافه وزن دارند بيشتر ديده مي‌‌شود.

» نژاد: بوميان آمريکا بويژه ساکنان جنوب غربي آمريکا و مکزيک بيشتر به اين سرطان مبتلا مي‌‌شوند.

» رژيم غذايي: رژيم غذايي که حاوي کربوهيدرات زياد و فيبر (سبزي، ميوه و غلات) کم است، احتمال ابتلا به سرطان کيسه صفرا را زياد مي‌‌کند.

» عفونت ناشي از هليکوباکتر (عامل زخم معده): اين يک عفونت باکتريايي شايع است که خطر سرطان معده و نيز خطر زخم‌هاي معده و دوازدهه (اثني عشر) را افزايش مي‌‌دهد.

سرطان کيسه صفرا

کيسه صفرا اندامي است به شکل گلابي که صفرا را در خود ذخيره مي کند. صفرا در کبد توليد مي شود و توسط مجرايي وارد کيسه صفرا شده و در آنجا ذخيره مي گردد.

صفرا مايعي ارزشمند است که به فرد کمک مي کند تا غذاهاي مصرف شده را بهتر هضم کند. البته عملکرد اصلي و مهم صفرا، شکستن چربي هاي موجود در موادغذايي مي باشد.

صفرا مايعي تلخ زردرنگ مي باشد و از موادي مانند کلسترول، ليسيتين، کلسيم، نمک هاي صفراوي و اسيد ها تشکيل شده است.

شيوع سرطان کيسه صفرا بسيار کم است. اگر سرطان کيسه صفرا زود تشخيص داده شود، احتمال بهبودي فرد بسيار زياد است، اما در بسياري از موارد اين گونه نيست و احتمال بهبودي کاهش مي يابد.

علايم سرطان کيسه صفرا
علايم ابتدايي سرطان کيسه صفرا نامشخص است و گاهي اوقات هيچ علامت واضحي ندارد. بنابراين به سادگي مي تواند رشد کند و بزرگ شود .علايم و نشانه هاي سرطان کيسه صفرا شامل موارد زير مي باشد :
- درد شکم به خصوص در ناحيه فوقاني و راست ناحيه شکم
- نفخ شکم
- خارش
- تب
- از دست دادن اشتها
- فرد مبتلا بدون اينکه فعاليتي داشته باشد، دچار کاهش وزن مي شود
- حالت تهوع
- زردي پوست و سفيدي چشم
افرادي که سابقه ابتلا به سنگ هاي صفراوي را دارند، بايد بيشتر مراقب ابتلا به اين نوع سرطان باشند
علل سرطان کيسه صفرا
محققان علت مشخصي را براي بروز سرطان کيسه صفرا پيدا نکرده اند، با اين حال معتقدند زماني در کيسه صفرا مشکلي پيش مي آيد که در سلول هاي سالم آن جهش ژنتيکي اتفاق بيفتد.
اين جهش هاي ژنتيکي سبب رشد بيش از حد سلول ها مي شوند و سرانجام توموري در کيسه صفرا ايجاد مي شود که مي تواند از کيسه صفرا نيز بيرون رفته و نواحي ديگر بدن را نيز درگير کند. بنابراين تشخيص زود هنگام سرطان کيسه صفرا بسيار مهم است.

عوامل خطر سرطان کيسه صفرا
- جنس فرد: تحقيقات نشان داده است که سرطان کيسه صفرا در خانم ها شايع تر از مردان مي باشد.
- سن فرد : احتمال بروز سرطان کيسه صفرا مانند بسياري از بيماري ها و سرطان هاي ديگر با افزايش سن افزايش پيدا مي کند.
- سابقه ابتلاي فرد به سنگ کيسه صفرا: افرادي که سابقه ابتلا به سنگ هاي صفراوي را دارند، بايد بيشتر مراقب اين نوع سرطان باشند و در صورت مشاهده علايم بالا، به پزشک متخصص مراجعه کنند.
- سابقه ابتلاي فرد به ديگر بيماري هاي کيسه صفرا: افرادي که به ديگر بيماري هاي کيسه صفرا مبتلا شده اند مانند عفونت مزمن کيسه صفرا، کيست کيسه صفرا و ... بيشتر در معرض سرطان کيسه صفرا قرار دارند .
- سيگار کشيدن
- اضافه وزن
- غير طبيعي بودن مجراي صفراوي: افرادي که به طور مادرزادي دچار اختلال در مجراي صفراوي خود هستند، بيشتر در معرض ابتلا به سرطان کيسه صفرا قرار دارند.
- پوليپ هاي کيسه صفرا: پوليپ ها، تومورهاي غير سرطاني و خوش خيمي هستند که ممکن است در کيسه صفرا برخي افراد وجود داشته باشند و در برخي شرايط، احتمال بدخيم و سرطاني شدن آنها وجود دارد.

راه هاي تشخيص سرطان کيسه صفرا
- آزمايش خون : پزشکان با بررسي آزمايش خون عملکرد کبد را بررسي مي کنند.
- روش هاي تصوير برداري از کيسه صفرا: پزشکان سونوگرافي، سي تي اسکن و MRI را براي تشخيص دقيق تر و بررسي بيشتر کيسه صفرا انجام مي دهند.
براي درمان سرطان کيسه صفرا در ابتدا سعي مي شود با برداشتن کيسه صفرا از گسترش سرطان جلوگيري شود
مراحل پيشرفت سرطان کيسه صفرا
مرحله اول : در اين مرحله، سرطان کيسه صفرا محدود به لايه هاي دروني کيسه صفرا مي باشد.
مرحله دوم : در اين مرحله، تومورهاي سرطاني به لايه بيروني کيسه صفرا نيز مي روند.
مرحله سوم : در اين مرحله، سرطان کاملا کيسه صفرا را گرفته و به يک و يا چند اندام در نزديکي آن مانند کبد و روده باريک و معده حمله مي کند. همچنين ممکن است به غدد لنفاوي مجاور نيز گسترش يابد .
مرحله چهارم : اين مرحله، آخرين مرحله از گسترش سرطان کيسه صفرا مي باشد که تومورها کاملا بزرگ شده و به مناطق دورتر در بدن نيز هجوم مي کنند.

درمان سرطان کيسه صفرا
درمان اين سرطان به مراحل پيشرفت سرطان بستگي دارد.
براي درمان سرطان کيسه صفرا در ابتدا سعي مي شود با برداشتن کيسه صفرا از گسترش سرطان جلوگيري شود. لذا عمل جراحي براي برداشتن کيسه صفرا و حتي بخشي از کبد انجام مي شود.
احتمال موفقيت عمل هاي جراحي مشخص نيست، ولي بيشتر پزشکان ساير روش هاي درماني مانند شيمي درماني ، پرتودرماني و يا ترکيبي از آن دو را بلافاصله پس از اعمال جراحي توصيه مي کنند.

درمان سرطان کيسه صفرا در مراحل آخر آن، توسط روش هاي زير صورت مي گيرد:
- شيمي درماني : در شيمي درماني، داروهايي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني استفاده مي شود.
- پرتو درماني : اشعهX سبب رفع سلول هاي سرطاني مي شود.

براي ديدن تمامي مطالب مرتبط با دانستني هاي پزشکي ، مي توانيد به آدرس زير برويد http://www.bazarha.ir/operator@bazarha.ir


کلمات کلیدی آگهی : پولیپ های کیسه صفرامشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  یکشنبه 06 اسفند 1396
بروز رساني :  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: پوليپ هاي کيسه صفرا
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.