بنر ویــژه

گياه شنبليله

نام فارسي : شنبليله

نام انگليسي: Fenugreek

گياه شنبليله ، يك گياه معطر يكساله است كه طول آن ، به ۶٠ سانتي متر مي رسد و داراي يك ريشه اصلي عمودي طويل و ريشه هاي خزنده و شاخه دار بسيار و يك ساقه شاخه دار و مدور است. برگها ، مركب از٣ برگچه و داراي يك دمبرگ هستند كه از يك نقطه ، منشعب مي شوند و برگچه ها ، به شكل تخم مرغ وارونه يا دوك مانند و كشيده

هستند و حدود نصف بالاي پهنک آنها دندانه دار است. گلهاي سفيد رنگ يا بنفش مايل به سفيد و بدون پايه آن ، به صورت تكي يا جفت ، در زاويه بين برگها و ساقه ها قرار مي گيرند. ميوه هاي آن بدون كرك ، به صورت نيام مستقيم يا داسي شكل بوده و به يك دهانه لوله اي پايان مي يابند.
منبع جغرافيايي:

اين گياه ، بومي منطقه مديترانه و شرق آن تا هند و چين و اندونزي و نواحي غربي آن ، تا جنوب اروپا و اتيوپي در آفريقا مي باشد ودر نواحي تركيه ،هند و چين ، اروپاي مركزي و جنوبي و شمال آفريقا، بطور وسيع كشت مي گردد.

بخش مورد استفاده آن :

دانه هاي رسيده خشك شده آن مي باشد.گرچه، برگ آن، سبزي اصلي قورمه سبزي ، غذاي مطبوع ايراني است و در انواع ديگر غذاهاي ايراني نيز، مورد استفاده قرار مي گيرد.

طبيعت گياه:

اين گياه، داراي طبيعت گرم وخشك است.

افعال و قوا در طب سنتي ايران:

موارد ذيل جهت آشنايي با گياه شنبليله عنوان شده و مصرف آن جهت درمان بايد با مشاوره و زيرنظر پزشک متخصص طب سنتي صورت گيرد.
- از برگ آن ، به عنوان ملين ،ادرارآور، قاعده آور، اختلالات كبد (سوءالقنيه و استسقاء)، ورم طحال ، درد كمر ، جگر و رحم و رفع سردي مثانه و قطره قطره آمدن ادرار و از تخم آن نيز ، به عنوان ملين، مدر، اشتهاآور، قاعده آور، مقوي سينه، ريه و معده نام برده شده است.

- جوشانده تخم آن به تنهايي يا همراه با عسل: جهت دفع مواد حبس شده و بلغم غليظ و لزج از سينه و رفع سرفه ، تنگي نفس و گرفتگي صدا و نيز جهت رفع بواسير و شقاق ، تحليل ورمهاي سرد و سخت ، تنقيه امعاء ، درمان زخمهاي امعاء و دردهاي شكمي ، رفع شكستگي استخوان و سستي اعضا و نيز ، به عنوان بادشكن و مسهل مورد استفاده قرار ميگيرد.

- شستشوي سر با آب جوشانده يا خيسانده آن ، در از بين بردن شوره سر و تقويت مو مفيد است.

- شستشوي صورت با آب جوشانده يا خيسانده آن و استفاده از مخلوط شنبليله كوبيده شده با عسل ، به صورت ماسك روي پوست صورت، باعث رفع چروك و نيكويي رنگ چهره مي شود و تكرار آن، جهت از بين بردن كك و مك ولكهاي تيره پوست مفيد است.

- نشستن در جوشانده آن، جهت درمان ورم ، چسبندگي و ترشحات رحمي، نرم كردن رحم سفت و ورمهاي سفت آن ، باز كردن دهانه رحم و تسهيل زايمان و دفع جفت ؛ مفيد است.

- خوردن جوشانده آن با عسل ، فبل از غذا ، اثر مليني دارد؛ ولي مصرف آرد تخم شنبليله ، سبب سفت شدن شكم و رفع اسهال مي گردد.
- همچنين شنبليله ، سبب افزايش ميل و قدرت جنسي مي شود.

موارد استفاده در طب نوين :

- از مهمترين اثرات اين گياه ، كنترل قند خون افراد ديابتيك است كه اين اثر به دليل كاهش جذب موادغذايي بخصوص قند به دليل محتواي بالاي فيبري ان مي باشد.

- همچنين باعث افزايش اشتها و افزايش وزن مي شود؛ به همين دليل در قديم ، براي كساني كه بسيار لاغر و ضعيف بودند يا در دوران نقاهت از بيماري به سر مي بردند ، تجويز مي شده است.

- همچنين ، در درمان ريزش مو ، درمان آكنه ، پيشگيري از كانسر پروستات، كولون و درمان كموتراپيك كانسر پستان نيز مورد استفاده قرار مي گيرد؛

- داراي اثرات آنتي اكسيدان، ضد التهابي، ضد ميكروبي، تحريك كنندگي ايمني ، ضد ملانوژنز (تيره شدن رنگ پوست) و مهار مسموميتهاي كبدي و كليوي نيز مي باشد.

-موسيلاژ (لعاب) موجود در دانه آن، جهت موارد زير، مورد استفاده قرارميگيرد:

به عنوان اكسپكتورانت و نرم كننده در برونشيت و گلودرد
به عنوان نرم كننده و ملين ، جهت رفع يبوست و كاهش نفخ،
به صورت ضماد نرم كننده در ضايعات پوستي ، لبها و ناخنهاي ترك دار و سوختگي ها.

همچنين ، به دليل داشتن اثرات ضد التهابي و ضد ميكروبي آن ، به صورت ضماد در درمان سلوليت (التهاب پوست)، كورك، جوش، فيستول و زخمها و به صورت غرغره در گلودرد نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.
تخم شنبليله داراي اثرات افزايش توليد شير مادران شيرده ، قاعده آوري و تقويت ميل جنسي نيز مي باشد.

عوارض گزارش شده مصرف شنبليله:

- واكنشهاي آلرژيك بسيار اندك ، به صورت رينيت، خس خس سينه ، غشي و آنژيوادم صورت ، به دنبال خوردن يا استنشاق دانه هاي آن
- عوارض خفيف گوارشي به صورت نفخ ، تهوع و ناراحتي معده
- احتمال بروز علائم افت قند ، به دنبال مصرف بيش از ٨ گرم از دانه آن در يك روز .

منع مصرف مطلق:

- در سابقه آلرژي به شنبليله
- در خانمهاي باردار ، به دليل اثرات تحريك و انقباض رحمي و القاي زايمان (احتمال سقط جنين)

موارد احتياط در مصرف :

- به دليل اثرات متقابل داروها، نياز به تعديل و كاهش مقدار مصرف داروهاي:
ضد ديابتي و انسولين به دليل كاهش سطح گلوكز خون،
داروهاي ضد انعقادي و
داروهاي ضد تجمع پلاكتي ، به هنگام مصرف همزمان تخم شنبليله وجود دارد.

نكات قابل توجه:

چون دانه شنبليله، سفت و سخت مي باشد، براي كسب اثرات آن ، بايدآن را به صورت شكسته و پودر درآورد.

در صورتي كه ميزان قند خون، بالا باشد ؛ نمي توان براي كنترل آن ، بطور مستقل از دانه هاي شنبلبه استفاده كرد ؛ زيرا ميزان كاهش قند خون ، توسط دانه شنبليله ، محدود است.

چون پودر دانه شنبليه ، تلخ است ، براي استفاده راحت تر از آن، مي توان پودر را در كپسولهاي ۵٠٠ ميلي گرمي خالي كه در داروخانه ها عرضه مي شود ، پر كرده و مصرف نمود.

از عوارض مصرف زياد شنبليله كه در كتب طب سنتي ايران به آن اشاره شده است ، مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:

- ايجاد بدبويي دهان، زير بغل ، عرق و ادرار - ايجاد سردرد - ايجاد تاري ديد ، كدورت حواس و كاهش قدرت درك وتمركز - ايجاد تهوع و مضر جهت معده در افراد گرم مزاج ، خوردن برگ شنبليله بدون كاسني ، جايز نيست.

براي ديدن تمامي مطالب مرتبط با دانستني هاي پزشکي ، مي توانيد به آدرس زير برويد http://www.bazarha.ir/operator@bazarha.ir

کلمات کلیدی آگهی : گیاه شنبلیلهمشــخــصــات آگــهــی

نــام : دانستنی های پزشکی
ایمــیل :
تلفن :
موقعیت : تهران
آدرس :
قیمت :
ثبت آگهی :  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392
انقضای آگهی :  یکشنبه 06 اسفند 1396
بروز رساني :  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392
بازدید :


ارسـال پیغـام برای آگهی دهنده
تماس بـا: دانستنی های پزشکی
در مـورد: گياه شنبليله
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به موبایل
ارسال به ایمیل
ارسال به صندوق پیامها
ارسال به یاهو مسنجر
کد امنیتی :

تماس با آگهی دهنده : در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده مرتبط تماس بگيريد.آدرس ايميل و معمولا تلفن آگهي دهنده در ذيل آگهي موجود است، كه مي‌تواند پل ارتباطي شما با آگهي مورد نظرتان باشد. همچنین از طریق فرم ارسال پیغام در زیر عکس آگهی میتوانید پیغام خود را برای آگهی دهنده ارسال کنید. همانطور كه شما براي خريد يك خانه يا اتومبيل كه در روزنامه آگهي شده است، با دفتر روزنامه تماس نمي‌گيريد، ما نيز از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها و يا سوالات حرفه و تخصص مربوطه معذوريم.پس لطفا با مدیریت سایت تماس نگیرید.


اعتبار آگهی دهنده : بر طبق قوانین سایت درج هر گونه آگهي در سايت به معناي به رسميت شناختن فعاليت ، خدمات وضمانت و هر موضوع ديگر درج شده در آگهي از طرف سايت ما نمي باشد. بنابراين قبل از انجام هرگونه معامله، اقدام مالي، ارسال وجه و موارد مشابه، در كسب اطمينان و اعتماد از آگهي دهنده دقت لازم را مبذول داريد.سایت ما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نمی پذیرد.گزارش تخلف و حذف آگهی : در صورتی که آگهی شما تاریخ گذشته باشد یا اطلاعات تماس آگهی برای شما مزاحمتی ایجاد کرده باشد و تمایل به حذف آگهی داشتید میتوانید ابتدا از طریق منوی کاربر وارد سایت شده و در بخش کاربری آگهی را حذف کنید و یا بر روی کلید گزارش تخلف و حذف آگهی در زیر شرح آگهی کلیک کنید و در صفحه مربوطه شماره آگهی و درخواست خود را ارسال کنید ما بلافاصله پس از بررسی در صورتی که این آگهی مربوط به شما باشد آن را حذف خواهیم کرد.


تازه های این بخش
1399.03.08اصفهانمهارت هاي لازم براي فعالان واحد هاي اقتصادي (بسته آموزش غير حضوري)مناسب
بنام خدا مرجع اطلاعات كاربردي ويژه فعالان واحد هاي اقتصادي پاسخ گو به تمام نياز هاي اطلاعاتي كاري و شغلي شما ، توجه: اطلاعات كامل در ...
1399.02.20تهرانپکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه)
پکيج جامع راه اندازي کترينگ/ رستوران (بصورت فايل و کتابچه) اين پکيج جامع شامل موارد ذيل است : 1-مقدمات و راهنماي راه اندازي کترينگ و ...
1399.02.06قمکتاب pdf و آموزش کامل مسائل جنسي و زناشويي09127472430
دانلود کتاب کامل و جامع مسائل جنسي و زناشويي (pdf) اين کتاب (pdf) شامل مطالب بسيار مهم و کمتر گفته شده در مورد :  روابط عاطفي زن و مرد ...
1398.12.05تهراندانلود خلاصه کتب دانشگاهي ، پايان نامه
گروه اي مرجع(Emarja) اقدام به آماده سازي خلاصه کليه کتب دانشگاهي ، پايان نامه ، مقالات ترجمه شده و...نموده و اين خلاصه موارد را در سايت خود ...
1397.12.20اصفهانروزنگار مهرانه 2500 تومان
موسسه پردازشگران نگين زنده زود تحت عنايات پروردگار و با توجه به استقبال مدارس و مراکز فرهنگي سراسر کشور از چاپ اولين روزنگار مهرانه چاپ ...
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     آخرکلیه حقوق معنوی و حقوقی سایت متعلق به "بازارها " می باشد
Powered by IranWebShop Advertising-[10.5] Persian   |  Copyright ©2020, www.IranWebShop.com Enterprises Ltd.